ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10 ICSE Maths Solutions

ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10 ICSE Maths Solutions. We Provide Step by Step Answer of Chapter Test Questions for Circles as council prescribe guideline for upcoming board exam. Visit official Website CISCE  for detail information about ICSE Board Class-10.

ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10 ICSE Maths Solutions

Board ICSE
Subject Maths
Class 10th
Chapter-15 Circles
Writer / Book Understanding
Topics Solutions of Chapter Test
Academic Session 2024-2025

Chapter Test

ML Aggarwal Circles Class 10 ICSE Maths Solutions

(Page 373)

Question 1. In the figure given below ‘O’ is the centre of the circle. If QR = OP and ∠ORP = 20°. Find the value of ‘x ’ giving reasons. 
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 125

Answer :

Here, in ∆OPQ
OP = OQ = r
Also, OP = QR [Given]
OP = OQ = QR = r
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 125

In ∆OQR, OQ = QR
∠QOR = ∠ORP = 20°
And ∠OQP = ∠QOR + ∠ORQ
= 20° + 20°
= 40°
Again, in ∆ OPQ
∠POQ = 180° – ∠OPQ – ∠OQP
= 180°- 40° – 40°
= 100°
Now, x° + ∠POQ + ∠QOR = 180° [a straight angle]
x° + 100° + 20° = 180°
x° = 180° – 120° = 60°
Hence, the value of x is 60.

(ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10)

Question 2.

(a) In the figure (i) given below, triangle ABC is equilateral. Find ∠BDC and ∠BEC.
(b) In the figure (ii) given below, AB is a diameter of a circle with centre O. OD is perpendicular to AB and C is a point on the arc DB. Find ∠BAD and ∠ACD
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 83

Answer :

(a) ∆ABC is an equilateral triangle.

Each angle = 60o

∠A = 60o

But ∠A = ∠D (Angles in the same segment)

∠D = 600

Now, ABEC is a cyclic quadrilateral,

∠A = ∠E = 180o

⇒ 60+ ∠E = 180o

⇒ 60+ ∠E = 180o (∠E = 180– 60o)

⇒ ∠E = 120o

Hence, ∠BDC = 60and ∠BEC = 120o

(b) AB is diameter of circle with centre O. OD ⊥ AB and C is a point on arc DB.

(i) In ∆AOD, ∠AOD = 90°

OA = OD (radii of the semi–circle)

∠OAD = ∠ODA

But ∠OAD + ∠ODA = 90o

⇒ ∠OAD + ∠ODA = 90o

⇒ 2∠OAD = 90o

⇒ ∠OAD = 90o/2 = 45°

Or ∠BAD = 45o

(ii) Arc AD subtends ∠AOD at the centre and ∠ACD at the remaining part of the circle.

∠AOD = 2 ∠ACD

⇒ 90o = 2 ∠ACD (OD ⊥ AB)

⇒ ∠ACD = 90o/2 = 45o

Question 3.

(a) In the given figure, AC is a tangent to the circle with centre 0.
If ∠ADB = 55°, find x and y. Give reasons for your answers

(b) In the figure given below, AB is the diameter of the semi-circle ABCDE with centre O. If AE = ED and ∠BCD = 140°, find ∠AED and ∠EBD. Also Prove that OE is parallel to BD.

(a) In the given figure, AC is a tangent to the circle with centre 0. If ∠ADB = 55°, find x and y. Give reasons for your answersML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 85

Answer :

(a) We know that angle between the radius and the tangent at the point of contact is right angle.

ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 124


ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 86

ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 87


Circles Chapter Test

ML Aggarwal Class 10 ICSE Maths Solutions

(Page 374)

Question 4.

(a) In the figure (i) given below, O is the centre of the circle. Prove that ∠AOC = 2 (∠ACB + ∠BAC).
(b) In the figure (ii) given below, O is the centre of the circle. Prove that x + y = z.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 88

Answer :

(a) Given: O is the centre of the circle.
To Prove : ∠AOC = 2 (∠ACB + ∠BAC).
Proof: In ∆ABC,
∠ACB + ∠BAC + ∠ABC = 180° (Angles of a triangle)

∠ABC = 180– (∠ACB + ∠BAC) …(i)

In the circle, arc AC subtends ∠AOC at

The center and ∠ABC at the remaining part of the circle.

Reflex ∠AOC = 2 ∠ABC …(ii)

Reflex AOC = 2 {180– (ACB + BAC)}

But ∠AOC = 360o – 2(∠ACB + ∠BAC)

But ∠AOC = 360– reflex ∠AOC

= 360 ̊ – (360– 2(∠ACB + ∠BAC)

= 360– 360+ 2 (∠ACB + ∠BAC)

= 2 (∠ACB + ∠BAC)

Hence ∠AOC = 2 (∠ACB + ∠BAC)

(b) Given : in the figure, O is the center of the circle

To Prove : x + y = z.

Proof : Arc BC subtends ∠AOB at the center and ∠BEC at the remaining part of the circle.

∠BOC = 2 ∠BEC

But ∠BEC = ∠BDC (Angles in the same segment)

∠BOC = ∠BEC + ∠BDC …(i)

In ∆ABD

Ext. ∠y = ∠EBD +∠EBC

∠BEC = y – ∠EBD …(ii)

Similarly in ∆ABD

Ext. ∠BDC = x + ∠ABD

= x + ∠EBD …(iii)

Substituting the value of (ii) and (iii) in (i)

∠BOC = y – ∠EBD + x + ∠EBD = x + y

z = x + y

(ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10)

Question 5.

(a) In the figure (i) given below, AB is the diameter of a circle. If DC is parallel to AB and ∠CAB = 25°, find :
(i)∠ADC (ii) ∠DAC.

(a) In the figure (i) given below, AB is the diameter of a circle. If DC is parallel to AB and ∠CAB = 25°, find :

(b) In the figure give below sides AB and DC of a cyclic quadrilateral are produce to meet at a point P and the sides AD and BC are produce to meet at a point Q. If ∠ADC = 75°  and ∠BPC = 50° , find ∠BAD and ∠CQD

Answer :

(a) AB is diameter and DC || AB,
∠CAB = 25°, join AD,BD
(a) In the figure (i) given below, AB is the diameter of a circle. If DC is parallel to AB and ∠CAB = 25°, find :

∠BAC = ∠BDC (Angles in the same segment)

But ∠ADB = 90° (Angles in a semi-circle)

∠ADC = ∠ADB + ∠BAC = 90° + 25° = 115°

∵ DC || AB (given)

∴ ∠CAB = ∠ACD (alternate angles)

∴ ∠ACD = 25°

Now in ΔACD,

∠DAC + ∠ADC + ∠ACD = 180° (Angles of a triangle)

⇒ ∠DAC + 115° + 25° = 180°

⇒ ∠DAC + 140° = 180°

⇒ ∠DAC = 180° – 140° = 40°

 (b) 

Angle BAD =55°

In triangle DAP,

50° +75°+ A = 180°

A = 180°-125°= 55°

Therefore, angle BAD = 55°

Question 6.

(a) In the figure (i) given below, ABCD is a cyclic quadrilateral. If AB = CD, Prove that AD = BC.
(b) In the figure (ii) given below, ABC is an isosceles triangle with AB = AC. If ∠ABC = 50°, find ∠BDC and ∠BEC.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 93

Answer 6.

(a) Given : ABDC is a cyclic quadrilateral AB = CD.
To Prove: AD = BC.

ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 95


Circles Chapter Test

ML Aggarwal Class 10 ICSE Maths Solutions

(Page 375)

Question 7. A point P is 13 cm from the centre of a circle. The length of the tangent drawn from P to the circle is 12 cm. Find the distance of P from the nearest point of the circle.

Answer :

Join OT, OP = 13 cm and TP = 12 cm
6. A point P is 13 cm from the centre of a circle. The length of the tangent drawn from P to the circle is 12 cm. Find the distance of P from the nearest point of the circle.

∵ OT is the radius

∴ OT ⊥ TP

Now in right ΔOTP

OP2 = OT2 + TP2

⇒ (13)2 = OT2 + (12)2

⇒ 169 = OT2 + 144

⇒ OT2 = 169 – 144

= 25

= (5)2

∴ OT = 5 cm

The nearest point A from P to cut circle over OA = radius of the circle = 5 cm.

∴ AP = OP – OA

= 13 – 5

= 8 cm

(ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10)

Question 8. Two circles touch each other internally. Prove that the tangents drawn to the two circles from any point on the common tangent are equal in length.

Answer :

Given: Two circles with centre O and O’ touch each other internally at P.

PT is any point on the common tangent of circles at P. From T, TA and TB are the tangents drawn to two circles.

To prove: TA = TB.

Proof : From T, TA and TP are the tangents to the first circle.

∴ TA = TP …(i)

Similarly, from T, TB and TP are the tangents to the second circle.

∴ TB = TP …(ii)

From (i) and (ii)

TA = TB

Question 9. From a point outside a circle, with centre O, tangents PA and PB are drawn. Prove that:

(i) ∠AOP = ∠BOP.
(ii) OP is the perpendicular bisector of the chord AB.

Answer :

Given: From a point P, outside the circle with centre O.
PA and PB are the tangents to the circle,
OA, OB and OP are joined.

8. From a point outside a circle, with centre O, tangents PA and PB are drawn. Prove that

To prove: (i) ∠AOP = ∠BOP

(ii) OP is the perpendicular bisector of the chord AB.

Construction: Join AB which intersects OP at M.

Proof:

In right ΔOAP and OBP

Hypotenuse OP = OP (common)

Side OA = OB (radii of the same circle)

∴ ΔOAP ≅ ΔOBP (R.H.S axiom of congruency)

∴ ∠AOP = ∠BOP (C.P.C.T.)

And ∠APO = ∠BPO (C.P.C.T)

Now in ΔAPM and ΔBPM,

PM = PM (common)

∠APM = ∠BPM (proved)

AP = BP (tangents from P to the circle)

∴ ΔAPM ≅ ΔBPM (SAS axiom of congruency)

∴ AM = BM (C.P.C.T)

And ∠AMP = ∠BMP

But ∠AMP + ∠BMP = 180°

∴ ∠AMP = ∠BMP = 90°

∴ OP is perpendicular bisector of AB at M.

Question 10

 (a) The figure given below shows two circles with centers A, B and a transverse common tangent to these circles meet the straight line AB in C. Prove that:
AP : BQ = PC : CQ.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 100
(b) In the figure (ii) given below, PQ is a tangent to the circle with centre O and AB is a diameter of the circle. If QA is parallel to PO, prove that PB is tangent to the circle.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 101

Answer :

(a) Given: Two circles with centers A and B
and a transverse common tangent to these circles meets AB at C.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 100

To prove : AP : BQ = PC : CQ

Proof : In ΔAPC and ΔBQC

∠PCA = ∠QCB (vertically opposite angles)

∠APC = ∠BQC (each 90°)

∴ ΔAPC ~ ΔBQC

∴ AP/BQ = PC/CQ

⇒ AP : BQ = PC : CQ

(b) Given : In the figure, O is the centre of the circle. AB is diameter. PQ is the tangent and QA || PO

ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 101

To prove : PB is tangent to the circle

Construction: Join OQ

Proof : In ΔOAQ

OQ = OA (Radii of the same circle)

∴ ∠OQA = ∠POB (Corresponding angles)

And ∠OQA = ∠QOP (Alternate angles)

But ∠QAO = ∠OQA (Proved)

∠POB = ∠QOB

Now, in ΔOPQ and ΔOBP

OP = OP (Common)

OQ = OB (Radii of the same circle)

∠BOP = ∠POB (Proved)

∴ ΔOPQ ≅ ΔOBP (SAS axiom)

∴ ∠OQP = ∠OBP (c.p.c.t)

But ∠OQP = 90° (∵ PQ is tangent and OQ is the radius)

∴ ∠OBP = 90°

∴ PB is the tangent of the circle.

Question 11.  In the figure given below, two circles with centers A and B touch externally. PM is a tangent to the circle with centre A and QN is a tangent to the circle with centre B. If PM = 15 cm, QN = 12 cm, PA = 17 cm and QB = 13 cm, then find the distance between the centers A and B of the circles.

ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 104

Answer :

In the given figure, two chords with centre A and B touch externally.
PM is a tangent to the circle with centre A
and QN is tangent to the circle with centre B.
PM = 15 cm, QN = 12 cm, PA = 17 cm, QB = 13 cm.
We have to find AB.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 104

AM is radius and PM is tangent

∴ AM ⊥ PM

Similarly, BN ⊥ NQ

Now in right ΔAPM,

AP2 = AM2 + PM2

⇒ 172 = AM2 + 152

⇒ AM2 = 172 – 152

= 289 – 225

= 64

= (8)2

∴  AM = 8 cm

Similarly in right ΔBNQ

BQ2 = BN2 + NQ2

⇒ 132 = BN2 + 122

⇒ 169 = BN2 + 144

BN2 = 169 – 144

= 25

= (5)2

∴ BN = 5 cm

Now AB = AM + BN (AR = AM and BR = BN)

= 8 + 5

= 13 cm

(ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10)

Question 12. Two chords AB, CD of a circle intersect externally at a point P. If PB = 7 cm, AB = 9 cm and PD = 6 cm, find CD.

Answer :

∵ AB and CD are two chords of a circle
which intersect each other at P, outside the circle.
11. Two chords AB, CD of a circle intersect externally at a point P. If PB = 7 cm, AB = 9 cm and PD = 6 cm, find CD.

∴ PA × PB = PC × PD.

PB = 7 cm, AB = 9 cm, PD = 6 cm

AP = AB + BP

= 9 + 7

= 16 cm

∴ PA × PB = PC × PD

⇒ 16 × 7 = PC × 6

PC = (16 × 7)/6

= 56/3 cm

∴ CD = PC – PD

= 56/3 – 6

= 38/3

= 12.2/3 cm

Question 13.

(a) In the figure (i) given below, chord AB and diameter CD of a circle with centre O meet at P. PT is tangent to the circle at T. If AP = 16 cm, AB = 12 cm and DP = 2 cm, find the length of PT and the radius of the circle
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 107
(b) In the figure (ii) given below, chord AB and diameter CD of a circle meet at P. If AB = 8 cm, BP = 6 cm and PD = 4 cm, find the radius of the circle. Also, find the length of the tangent drawn from P to the circle. .
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 108

Answer :

Given : (a) AB is a chord of a circle with centre O
and PT is tangent and CD is the diameter of the circle
which meet at P.
AP = 16 cm, AB = 12 cm, OP = 2 cm
∴PB = PA – AB = 16 – 12 = 4 cm
∵ABP is a secant and PT is tangent.
∴PT² = PA × PB.

ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 107

= 16 × 4 = 64

= (8)2

⇒ PT = 8 cm

Again PT2 = PD × PC

⇒ (8)= 2 × PC

⇒ PC = (8 × 8)/2

⇒ PC = 32 cm

∴ CD = PC – PD

= 32 – 2

= 30 cm.

Radius of the circle = 30/2

= 15 cm

(b) Chord AB and diameter CD intersect each other at P outside the circle. AB = 8 cm, BP = 6 cm, PD = 4 cm.

ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 95

PT is the tangent to the circle drawn from P.

∵ Two chords AB and CD intersect each other at P outside the circle.

PA = AB +PB

= 8 + 6

= 14 cm

∴ PA × PB = PC × PD

⇒ 14 × 6 = PC × 4

⇒ PC = (14 × 6)/4

= 84/4

= 21 cm

∴ CD = PC – PD

= 21 – 4

= 17 cm

∴ Radius of the circle = 17/2

= 8.5 cm

(ii) Now PT is the tangent and ABP is secant.

∴ PT2 = PA × PB

= 14 × 6

= 84

ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 96


Circles Chapter Test

ML Aggarwal Class 10 ICSE Maths Solutions

(Page 376)

Question 14. In the adjoining figure given below, chord AB and diameter PQ of a circle with centre O meet at X. If BX = 5 cm, OX = 10 cm and. the radius of the circle is 6 cm, compute the length of AB. Also, find the length of tangent drawn from X to the circle.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 111

Answer :

Chord AB and diameter PQ meet at X
on producing outside the circle
ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 97

BX = 5 cm, OX = 10 cm and radius of the circle = 6 cm

∴ XP = XO + OP = 10 + 6 = 16 cm

XQ = XO – OQ

= 10 – 6

= 4 cm

∴ XB.XA = XP.XQ

⇒ 5.XA = 16 × 4

⇒ XA = (16 × 4)/5

= 64/5 cm

XA = 12.4/5 cm

∴ AB = XA – XB

= 12.4/5 – 5

= 7.4/5 cm

Now ∵ XT is the tangent of the circle.

∴ XT2 = XP. XQ

= 16 × 4

= 64

= (8)2

XT = 8 cm

(ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10)

Question 15.

(a) In the figure (i) given below, ∠CBP = 40°, ∠CPB = q° and ∠DAB = p°. Obtain an equation connecting p and q. If AC and BD meet at Q so that ∠AQD = 2 q° and the points C, P, B and Q are concyclic, find the values of p and q.
(b) In the figure (ii) given below, AC is a diameter of the circle with centre O. If CD || BE, ∠AOB = 130° and ∠ACE = 20°, find:
(i)∠BEC (ii) ∠ACB
(iii) ∠BCD (iv) ∠CED.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 113

Answer :

(a)

(i) Given : ABCD is a cyclic quadrilateral.

Ext. ∠PBC = ∠ADC
⇒ 40° = ∠ADC

ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 98

In ΔADP,

p + q + ∠ADP = 180°

p + q = 180° – ∠ADP

= 180° – ∠ADC

= 180° – 40°

= 140°

∴ p + q = 140°

(ii) ∵ C, P, B, Q are concyclic

∴ ∠CPB + ∠CQB = 180°

⇒ q + 2q = 180° (∵ ∠CQB = ∠DQA)

⇒ 3q = 180°

∴ q = 180°/3 = 60°

But p + q = 140°

∴ p + 60° = 140°

⇒ p = 140° – 60°

= 80°

Hence p = 80°, q = 60°

(b) ∠AOB = 130 ̊

But ∠AOB + ∠BOC = 180° (Linear pair)

⇒ 130° + ∠BOC = 180°

∠BOC = 180° – 130°

= 50°

ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 99

(i) Now arc BC subtends ∠BOC at the centre and ∠BEC at the remaining part of the circle.

∠BEC = 1/2∠BOC

= ½ × 50°

= 25°

(ii) Similarly arc AB subtends ∠AOB at the centre and ∠ACE at the remaining part of the circle

∠ACB = 1/2∠AOB

= ½ × 130°

= 65°

(iii) ∵ CD || EB

∴ ∠ECD = ∠CEB (alternate angles)

= 25°

∴ ∠BCD = ∠ACB + ∠ACE + ∠ECD

= 65° + 20° + 25°

= 110°

(iv) ∵ EBCD is a cyclic quadrilateral

∴ ∠CED + ∠BCD = 180°

⇒ ∠CED + ∠BEC + ∠BCD = 180°

⇒ ∠CED + 25° + 110° = 180°

⇒ ∠CED + 135° = 180°

∴ ∠CED = 180° – 135°

= 45°

Question 16.

(a) In the figure (i) given below, chords AB, BC and CD of a circle with centre O are equal. If ∠BCD = 120°, find
(i) ∠BDC (ii) ∠BEC
(iii) ∠AEC (iv) ∠AOB.
Hence Prove that AOAB is equilateral.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 117

Answer :

(a) In ∆BCD, BC = CD
∠CBD = ∠CDB
But ∠BCD + ∠CBD + ∠CDB = 180°
(∵ Angles of a triangle)
ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 100

⇒ 120° + ∠CBD + ∠CBD = 180°

⇒ 120° + 2∠CBD = 180°

⇒ 2∠CBD = 180° – 120° = 60°

∴ ∠CBD = 30° and ∠CDB = 30°

∠BEC = ∠CDB (Angles in the same segment)

∴ ∠BEC = 30°

∵ CB = AB

∴ ∠BEC = ∠AEB (equal chords subtend equal angles)

∴ ∠AEB = 30°

Arc AB subtends ∠AOB at the centre and ∠AEB at the remaining part of the circle.

∴ ∠AOB = 2∠AEB

= 2 × 30°

= 60°

Now in ΔAOB

OA + OB (radii of the same circle) 

∴ ∠OAB = ∠OBA

But ∠OAB + ∠OBA + ∠AOB = 180°

⇒ ∠OAB + ∠OAB + 60° = 180°

⇒ 2∠OAB = 180° – 60° = 120°

∴ ∠OAB = 60°

∠OAB = ∠OBA = ∠AOB = 60°

Hence OAB is an equilateral triangle.

(ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10)

Question 17.

(a) In the figure, (i) given below AB and XY are diameters of a circle with centre O. If ∠APX = 30°, find
(i) ∠AOX (ii) ∠APY (iii) ∠BPY (iv) ∠OAX.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 119
(b) In the figure (ii) given below, AP and BP are tangents to the circle with centre O. If ∠CBP = 25° and ∠CAP = 40°, find :
(i) ∠ADB (ii) ∠AOB (iii) ∠ACB (iv) ∠APB.
ML Aggarwal Class-10 Solutions Chapter-15 circle img 120

Answer :

(a) AB and XY are diameters of a circle with centre O.
∠APX = 30°.
To find :
(i) ∠AOX (ii) ∠APY
(iii) ∠BPY (iv) ∠OAX

(i) ∵ arc AX subtends ∠AOX at the centre and ∠APX at the remaining point of the circle.

∴ ∠AOX = 2 ∠APX

= 2 × 30°

= 60°

(ii) ∵ XY is the diameter

∴ ∠XPY = 90° (Angle in a semi-circle)

∴ ∠APY = ∠XPY – ∠APX

= 90° – 30°

= 60°

(iii) ∠APB = 90° (Angle in a semi-circle)

∠BPY = ∠APB – ∠APY

= 90° – 60°

= 30°

(iv) In ΔAOX,

OA = OX (radii of the same circle)

∴ ∠OAX = ∠OXA

But ∠AOX + ∠OAX + ∠OXA = 180° (Angles of a triangle)

⇒ 60° + ∠OAX + ∠OAX = 180°

⇒ 2∠OAX = 180°- 60°

= 120 ̊

∴ ∠OAX = 120°/2

= 60°

(b) Join CD
ML aggarwal class-10 circle chapter 15 img 101
(i) ∠CDB = ∠CBP (Angles in the alternate segments)

∴ ∠CDB = 25° …(i)

Similarly, ∠CDA = ∠CAP = 40° (Angles in the alternate segments)

∴ ∠ADB = ∠CDA + ∠CDB

= 40° + 25°

= 65°

(ii) arc ACB subtends ∠AOB at the centre and ∠ADB at the remaining part of the circle.

∴ ∠AOB = 2∠ADB

= 2 × 65°

= 130°

(iii) ACBD is a cyclic quadrilateral

∴ ∠ACB + ∠ADB = 180°

⇒ ∠ACB + 65° = 180°

⇒ ∠ACB = 180° – 65°

= 115°

(iv) ∠AOB + ∠APB = 180°

⇒ 130° + ∠APB = 180°

⇒ ∠APB = 180° – 130°

= 50°

—  : End of ML Aggarwal Circles Chapter Test Class 10 ICSE Maths Solutions : –

Return to:   ML Aggarwal Solutions for ICSE Class-10

Thanks

Please Share with Your Friends

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!