ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions

ICSEHELP On Youtube Free Update Click Here 

ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions Chapter-11. We provide step by step Solutions of Exercise / lesson-11 Triangles and its Properties ICSE Class-7th  ML  Aggarwal Mathematics .

Our Solutions contain all type Questions with Exe-11.1 , Exe-11.2,  Exe-11.3 , Exe-11.4, Exe-11.5 ,Objective Type Questions ( including Mental Maths Multiple Choice Questions ,  , HOTS) and Check Your Progress to develop skill and confidence. Visit official Website CISCE for detail information about ICSE Board Class-7 Mathematics.

ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions Chapter-11


–: Select Topic :– 

Exe-11.1 ,

 Exe-11.2,

  Exe-11.3,

 Exe-11.4,

 Exe-11.5

Objective Type Questions,

Mental Maths,

Multiple Choice Questions ,(MCQ)

HOTS

Check Your Progress

 


ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions Exe-11.1

Question 1.
In the adjoining figure:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q1
(i) Name the vertex opposite to side PQ.
(ii) Name the side opposite vertex Q.
(iii) Name the angle opposite to side QR.
(iv) Name the side opposite to ∠R.

Answer

In the given figure,
(i) Vertex opposite to side PQ is R.
(ii) The side opposite to the vertex Q is PR.
(iii) Angle opposite to the side QR is ∠R.
(iv) the side opposite to ∠R is PQ.

Question 2.
Look at the figures given below and classify each of the triangles according to its (a) sides (b) angles
(You may judge the nature of the angle by observation):
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q2

Answer

(i) Two sides are equal. So it is an isosceles triangle.
(ii) Three sides are unequal and one angle is 90°,
so it is a right-angled triangle end also it is a scalene triangle also.
(iii) Three sides are equal. So, it is an equilateral triangle.
(iv) Two sides are equal. So, it is an isosceles triangle.
It’s one angle is obtuse, therefore it obtuse angled triangle also.
(v) Three sides are not equal. So, it is a scalene triangle.
It’s one angle is obtuse. So, it is an obtuse angled triangle also.
(vi) Its two sides are equal and one angle is a right angle.
So it is a right-angled isosceles triangle.

Question 3.
In the given ∆PQR, if D is the mid-point of \bar { QR }, then
(i) \bar { PM } is ……..
(ii) \bar { PD } is ………
Is QM = MR?
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q3

Answer

If the given figure, in ∆PQR
D is mid-point of \bar { QR }, then
(i) PM is an altitude.
(ii) PQ is the median.
No, QM ≠ MR

Question 4.
Will an altitude always lie in the interior of a triangle? If no, draw a rough sketch to show such a case.

Answer

No, it is not necessary, it may lie outside the triangle also.
Here is given a rough sketch of the case AD is the altitude of ∆ABC.
Draw from A to the side CB (produced).
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q4

Question 5.
Can you think of a triangle in which two altitudes of the triangle is its sides? If yes, draw a rough sketch to show such a case.

Answer

Yes, it is a right-angled triangle.
Here, AB ⊥ BC and BC ⊥ AB
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q5

Question 6.
Draw rough sketches for the following:
(i) In ∆ABC, BE is a median of the triangle.
(ii) In ∆PQR, PQ and PR are altitudes of the triangle.
(iii) In ∆XYZ, YL is an altitude in the exterior of the triangle.

Answer

(i) In ∆ABC, BE is the median of the triangle.
E is the mid-point of AC. So, BE is the median.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q6
(ii) In ∆PQR, PQ and PR are the altitudes of the triangle.
In ∆PQR, ∠P = 90°
So, PQ and PR are the altitudes.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q6.1
(iii) In ∆XYZ, YL is the altitude in the exterior of the
triangle YL is altitude on ZX (produced).
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.1 Q6.2

Question 7.
Take an equilateral triangle and draw its medians and altitudes and check that the medians and altitudes are the same.

Answer

∆ABC is an equilateral triangle.
AD, BE and CF are altitudes of the triangle.
The altitudes of an equilateral triangle
divide the sides into two equal parts.
So, altitudes are also the medians of the triangle.


Ex 11.2,  ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions

Question 1.
Find the value of the unknown exterior angle x in each of the following diagrams:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q1

Answer

We know that the exterior angle of a triangle
is equal to the sum of its interior opposite angles.
Therefore,
(i) Ext. ∠x = 45° + 65° = 110°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q1.1
(ii) Ext. ∠x = 55° + 40° = 95°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q1.2
(iii) Ext. ∠x = 50° + 50° = 100°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q1.3

Question 2.
Find the value of the unknown interior angle x in each of the following diagrams:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q2

Answer

We know that the exterior angle of a triangle
is equal to the sum of its interior opposite angles.
Therefore,
(i) In the given triangle,
Ext. ∠115° = x + 50°
⇒ x = 115° – 50° = 65°
⇒ x = 65°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q2.1
(ii) In given triangle,
Ext. ∠80° = 30° + x
⇒ x = 80° – 30° = 50°
⇒ x = 50°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q2.2
(iii) In given triangle,
Ext. ∠70° = x + 36°
⇒ x = 70° – 36° = 34°
⇒ x = 34°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q2.3

Question 3.
Find the value of x in each of the following diagrams:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q3

Answer

We know that the exterior angle of a triangle
is equal to the sum of its interior opposite angles.
Therefore,
(i) In a given triangle,
Ext. ∠105° = 2x + x
⇒ 3x = 105°
⇒ x = 35°
x = 35°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q3.1
(ii) In given triangle,
Ext. ∠125° = 2x + 3x
⇒ 5x = 125°
⇒ x = 25°
x = 25°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q3.2
(iii) In given triangle,
∠A + ∠B + ∠C = 180°
(Sum of angles of a triangle)
⇒ x + 60° + 50° = 180°
⇒ x + 110° = 180°
⇒ x = 180° – 110° = 70°
x = 70°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q3.3

Question 4.
Find the value of unknown x in each of the following:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q4

Answer

(i) In given triangle = Let ∆ABC
∠A + ∠B + ∠C = 180°
⇒ 50° + x + x = 180°
⇒ 2x = 180° – 50° = 130°
Hence, x = 65°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q4.1
(ii) In the given figure,
Let the name of ∆ be ABC
∠ABC + ∠ABE = 180°
⇒ ∠ABC + 110° = 180°
⇒ ∠ABC = 180° – 110° = 70°
Similarly,
∠ACB + ∠ACD = 180°
⇒ ∠ACB + 120° = 180°
⇒ ∠ACB = 180° – 120° = 60°
Now in ∆ABC
∠BAC + ∠ABC + ∠ACB = 180°
⇒ x + 70° + 60° = 180°
⇒ x + 130° = 180°
⇒ x= 180° – 130° = 50°
⇒ x = 50°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q4.2
(iii) Let the given triangle be named as ∆ABC,
where ∠C = 90°
In ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠C = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ 2x + x + 90° = 180°
⇒ 3x = 180° – 90° = 90°
⇒ x = 30°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q4.3

Question 5.
Find the values of x and y in each of the following diagrams:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q5

Answer

We know that an exterior angle of a triangle
is equal to the sum of its interior opposite angle.
Therefore,
(i) Let the ∆’s name = ∆ABC
In ∆ABC
Ext. ∠ACD = ∠A + ∠B
120° = x + 50°
⇒ x = 120° – 50° = 70°
But ∠ACD + ∠ABC = 180° (Linear pair)
120° + y = 180°
⇒ y = 180° – 120° = 60°
x = 70°, y = 60°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q5.1
(ii) In the given figure,
∠ACB = ∠DCE (Vertically opposite angles)
x = 60°
But ∠A + ∠B + ∠ACB = 180°
(Sum of angles of a triangle)
⇒ y + 40° + x = 180°
⇒ y + 40° + 60° = 180°
⇒ y + 100° = 180
⇒ y = 180° – 100° = 80°
Hence, x = 60°, y = 80°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q5.2
(iii) In the given figure,
∠BAC = ∠EAF (Vertically opposite angles)
y = 90°
In ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠C = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ y + x + x = 180°
⇒ 90° + 2x = 180°
⇒ 2x = 180° – 90° = 90°
⇒ x = 45°
Hence, x = 45°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q5.3

Question 6.
Find the values of x and y in each of the following diagrams:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q6

Answer

(i) In the given figure,
In ∆ABC,
x = y (Vertically opposite angles)
Similarly,
∠BAC = y, ∠ABC = y, ∠BCA = y
But ∠BAC + ∠ABC + ∠BCA = 180°
(Angles of a triangle)
⇒ y + y + y = 180°
⇒ 3y = 180°
⇒ y = 60°
x = 60°, y = 60°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q6.1
(ii) In ∆ABC,
∠ABC + ∠ABD = 180°
⇒ x + 125° = 180°
⇒ x = 180°- 125° = 55°
and Ext. ∠ABD = x + y
⇒ 125° = 55° + y
⇒ y = 125° – 55° = 70°
x = 55°, y = 70°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q6.2
(iii) In ∆ABC,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q6.3
Ext. ∠ABD = ∠A + ∠B = 50° + 70° = 120°
But ∠ABC + ∠ABD = 180° (Linear pair)
⇒ x + ∠ABD = 180°
⇒ x + 120° = 180°
⇒ x = 180° – 120° = 60°
But in ∆ABD
Ext. ∠ABC = ∠D + ∠DAB
⇒ x = y + 30°
⇒ 60° = y + 30°
⇒ y = 60° – 30° = 30°
x = 60°, y = 30°

Question 7.
In the adjoining figure, find the size of each lettefed angle.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q7

Answer

In the given figure,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q7.1
In ∆ABC
∠A + ∠B + ∠C = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ x + 80° + 52° = 180°
⇒ x + 132° = 180°
⇒ x = 180° – 132° = 48°
∠DEC + ∠DEA = 180° (Linear pair)
⇒ 143° + z = 180°
⇒ z = 180° – 143° = 37°
Now in ∆ADE
Ext. ∠DEC = ∠A + ∠ADE
⇒ 143° = x + y
⇒ 143° = 48° + y
⇒ y = 143° – 48° = 95°
x = 48°, y = 95°, z = 37°

Question 8.
One of the angles of a triangle measures 80° and the other two angles are equal. Find the measure of each of the equal angles.

Answer

One angle of an ∆ABC = 80°
Let ∠A = 80° and the other two angles are equal
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.2 Q8
Let ∠B = ∠C = x
In ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠C = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ 80° + x + x = 180°
⇒ 2x = 180° – 80° = 100°
⇒ x = 50°
∠A = 80°, ∠B = 50°, ∠C = 50°

Question 9.
If one angle of a triangle is 60° and the other two angles are in the ratio 2 : 3, find these angles.

Answer

One angle of a triangle = 60°
Other two angles are in the ratio 2 : 3
Sum of other two angles = 180° – 60° = 120°
Let one of other two angles = 2x
Then third angle = 3x
2x + 3x = 120°
⇒ 5x = 120°
⇒ x = 24
Other two angles are 2x = 2 × 24 = 48°
and 3x = 3 × 24 = 72°
Other two angles of the triangle are 48°, 72°

Question 10.
If the angles of a triangle are in the ratio 1 : 2 : 3, find the angles. Classify the triangle in two different ways.

Answer

Sum of angles of a triangle = 180°
Ratio in the angles of a triangle = 1 : 2 : 3
Let first angle = x
Second angle = 2x
Third angle = 3x
x + 2x + 3x = 180°
⇒ 6x = 180°
⇒ x = 30°
∴ First angle = 30°
Second angle = 30° × 2 = 60°
and third angle = 30° × 3 = 90°
∵ One angles is 90°
∴ It is a right angled triangle
∵ Sides an different
∴ It is a scalene triangle.

Question 11.
Can a triangle have three angles whose measures are
(i) 65°, 74°, 39°?
(ii) \frac { 1 }{ 3 } right angle, 1 right angle, 60°?

Answer

We know that sum of angles of a triangle = 180°
(i) Angles are 65°, 74°, 39°
Sum of angles = 65° + 74° + 39° = 178°
178° ≠ 180°
There three angles can not be of triangle
(ii) \frac { 1 }{ 3 } right angle = \frac { 1 }{ 2 } × 90° = 30°
1 right angle = 90°
Third angle = 60°
Sum of angles = 30° + 90° + 60° = 180°
These angles are of a triangle.


ML Aggarwal Exe- 11.3, Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions

Question 1.
Find the value of x in each of the following figures:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q1

Answer

(i) In ∆ABC,
AB = AC
∠B = ∠C (Angles opposite to equal sides)
x = 50°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q1.1
(ii) In ∆ABC,
AB = AC
∠B = ∠C (Angles opposite to equal sides)
∠B = ∠C = x
and Ext. ∠BAD = ∠B + ∠C = x + x
110° = ∠B + ∠C
110° = x + x = 2x
x = 55°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q1.2
(iii) In the given figure,
CA = CB
∠A = ∠ABC = x
∠EBD = 36°
∠ABC = ∠EBD = 36° (Vertically opposite angles)
x = 36°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q1.3

Question 2.
Find the value of x in each of the following figures:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q2

Answer

(i) In ∆ABC,
AC = BC, ∠C = 40°
∠A = ∠B (Angles opposite to equal sides)
∠A = ∠B = x
But A + B + C = 180° (Angles of a triangle)
⇒ x + x + 40° = 180°
⇒ 2x = 180° – 40° = 140°
⇒ x = 70°
x = 70°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q2.1
(ii) In ∆ABC,
∠B = 45°
AC = BC
∠A = ∠B = 45°
But ∠A + ∠B + ∠C = 180°
⇒ 45° + 45° + x° = 180°
⇒ x + 90°= 180°
⇒ x = 180° – 90° = 90°
x = 90°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q2.2
(iii) In the given figure, EF || BC
In ∆ABC, Ext. ∠DAF = 50°
AB = BC
∠A = ∠C = x
EF || BC
∠DAF = ∠ABC = 50°
Now in ∆ABC
∠BAC + ∠ABC + ∠BCA = 180°
⇒ x + 50° + x = 180°
⇒ 2x = 180° – 50° = 130°
⇒ x = 65°
x = 65°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q2.3

Question 3.
Find the values of x and y in each of the following figures:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q3

Answer

(i) In the given figure of ∆ABC
AB = AC
∠ABC = ∠ACB = y
But, Ext. ∠ACD + ∠ACB = 120° (Linear pair)
∠ACB = 180° – 120° = 60°
y = 60°
Now in ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠ACB = 180° (Angles of a triangle)
⇒ x + y + y = 180°
⇒ x + 60° + 60° = 180°
⇒ x + 120° = 180°
⇒ x = 180° – 120° = 60°
Here, x = 60°, y = 60°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q3.1
(ii) Here, ∠A = ∠ACB
∠ACB = x (∵ angles opposite to equal sides)
⇒ x + 115° = 180°
⇒ x = 180° – 115° = 65
∠ACB = ∠A = 65°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q3.2
Now, ∠A + ∠B + ∠ACB = 180° (Sum of ∠s of a ∆)
65° + 65° + ∠y = 180°
130° + ∠y = 180°
∠y = 180° – 130° = 50°
(iii) In ∆ABC,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q3.3
∠ABC = ∠ACB (∠s opposite to equal sides)
∠ABC = x = ∠ACB
Now, In ∆ABC
48° + x + x = 180° (Sum of ∠s of a ∆)
⇒ 2x = 180° – 48°
⇒ 2x = 132°
⇒ x = 66°
In ∆ACD,
∠CAD = ∠CDA (∠s opposite to equal sides)
∠CAD = y = ∠CDA
Now, x + ∠ACD = 180° (Linear pair ∠s)
66° + ∠ACD = 180°
∠ACD = 180° – 66° = 114°
Now, in ∆ACD
y + y + 114°= 180° (Sum of ∠s of a ∆)
⇒ 2y + 114° = 180°
⇒ 2y = 180° – 114°
⇒ 2y = 66°
⇒ y = 33°
Hence, x = 66° and y = 33°

Question 4.
Calculate the size of each lettered angle in the following figures:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q4

Answer

(i) In ∆ABC,
AC = BC (Given)
∠ABC = ∠BAC (∠s opposite to equal sides)
∠ABC = 32°
⇒ x = 32°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q4.1
Now, y = 32° + 32° = 64°
(∵ Exterior angle = Sum of two opposite interior ∠s)
In ∆BCD,
BC = BD
∠BDC = ∠BCD (∠s opposite to equal sides)
∠BDC = y = ∠BCD
∠BDC = 64° = ∠BCD
Now, z + 64° + 64° = 180° (Sum of ∠s of a ∆)
⇒ z + 128°= 180°
⇒ z = 180° – 128° = 52°
Hence, x = 32°, y = 64°, z = 52°
(iii) In ∆ABC,
AC = BC (Given)
∠ABC = ∠BAC (∠s opposite to equal sides)
∠ABC = 35° = ∠BAC
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q4.2
Now, ∠ACD = ∠ABC + ∠BAC (Exterior angle = Sum)
= 35° + 35° = 70°.
In ∆ACD,
AC = AD (Given)
∠ADC = ∠ACD (∠s opposite to equal sides)
∠ADC = 70°
Now, ∠x = ∠ABD + ∠ADB
(Exterior angle = Sum of two opposite interior ∠s)
= 35° + 70° = 105°
Hence, ∠x = 105°

Question 5.
If the angles of a triangle are in the ratio 1 : 2 : 1, find all the angles of the triangle. Classify the triangle in two different ways.

Answer

Ratio in the angles of a triangle are 1 : 2 : 1
Sum of angles of a triangle = 180°
Let first angle = x
Then second = 2x
and third angle x
x + 2x + x = 180°
⇒ 4x = 180°
⇒ x = 45°
Angles are 45°, 45° × 2 = 90° and 45°
Two angles are equal
Their opposite sides are also equal
It is an isosceles triangle
It’s one angle is 90°
It is a right-angled triangle.

Question 6.
In an isosceles triangle, a base angle is four times its vertical angle. Find all the angles of the triangle.

Answer

In an isosceles triangle ABC, AB = AC
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q6
Base angles are equal
Let ∠B = ∠C = x
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.3 Q6.1
Angles of the triangle will be 80°, 80°, 20°


ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties Exe-11.4 ICSE Maths Solutions

Question 1.
Is it possible to have a triangle with the following sides?
(i) 2 cm, 3 cm, 5 cm
(ii) 2.5 cm, 4.5 cm, 8 cm
(iii) 10.2 cm, 5.8 cm, 4.5 cm
(iv) 3.4 cm, 4.7 cm, 6.2 cm

Answer

(i) 2 cm, 3 cm, 5 cm
We know that in a triangle,
the sum of any two sides is greater than its third side.
Now, 2 cm, 3 cm, 5 cm
It is not possible to draw the a triangle.

(ii) 2.5 cm, 4.5 cm, 8 cm
2.5 + 4.5 cm = 7 cm < 8 cm
It is also not possible to draw the triangle.

(iii) 10.2 cm, 5.8 cm, 4.5 cm
5.8 + 4.5 = 10.3 > 10.2 cm
It is possible to draw the triangle.

(iv) 3.4 cm, 4.7 cm, 6.2 cm
3.4 + 4.7 = 8.1 > 6.2 cm
It is possible to draw the triangle.

Question 2.
If the lengths of two sides of a triangle are 7 cm and 10 cm, then what can be the length of the third side?

Answer

Length of two sides of a triangle is 7 cm and 10 cm.
In order to draw a triangle,
the third side must be less than the sum of these two sides in
7 cm + 10.2 cm = 17.2 cm

Question 3.
We know that in a triangle, the sum of lengths of any two sides is greater than the length of the third side. Is the sum of any angles of a triangle also greater than the third angle? If no, draw a rough sketch to show such a case.

Answer

In a triangle, the sum of any two sides must be
greater than its third side but in case of its angles.
It is not necessary that the sum of any two angles be
more than its third angle.
Such as in this triangle sum of any two angles is less than its third angle.
Such as 30° + 20° = 50° < 130°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.4


 Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths ML Aggarwal Solutions Exe-11.5

Question 1.
PQR is a triangle, right angled at P. If PQ = 10 cm and PR = 24 cm, find QR.

Answer

In ΔPQR, ∠P = 90°
PQ = 10 cm, PR = 24 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q1
Using Pythagoras Theorem,
QR2 = PQ2 + PR2 = 102 + 242 = 100 + 576 = 676 = (26)2
QR = 26 cm

Question 2.
ABC is a triangle, right angled at C. If AB = 25 cm and AC = 7 cm, find BC.

Answer

In ΔABC, ∠C = 90°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q2
AB = 25 cm and AC = 7 cm
AB2 = AC2 + BC2
⇒ (25)2 = (7)2 + BC2
⇒ 625 = 49 + BC2
⇒ BC2 = 625 – 49 = 576 = (24)2
⇒ BC = 24 cm

Question 3.
Find the value of x in each of the following figures. All measurements are in centimeters.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q3

Answer

(i) In ΔABC, ∠C = 90°
AB = 29, BC = 21, AC = x
AB2 = AC2 + BC2 (Using Pythagoras theorem)
⇒ (29)2 = (21)2 + x2
⇒ 841 = 441 + x2
⇒ x2 = 841 – 441 = 400 = (20)2
x = 20
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q3.1
(ii) In ΔABC, AD ⊥ BC
AB = 37, AC = 37
In right ΔABD
AB2 = AD2 + BD2 (Pythagoras Theorem)
⇒ (37)2 = (12)2 + BD2
⇒ 1369 = 144 + BD2
⇒ BD2 = 1369 – 144
⇒ BD2 = 1225 = (35)2
⇒ BD = 35 cm
But AD bisects BC at D
BC = 2 × BD
⇒ x = 2 × 35 = 70 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q3.2
(iii) In right ΔABE, ∠B = 90°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q3.3
AE2 = AB2 + BE2 (Pythagoras Theorem)
⇒ (13)2 = 122 + BE2
⇒ 169 = 144 + BE2
⇒ BE2 = 169 – 144 = 25 = (5)2
⇒ BE = 5 cm
Similarly in right ΔCDE, ∠D = 90°
CE2 = CD2 + ED2
⇒ 102 = 62 + ED2
⇒ 100 = 36 + ED2
⇒ ED2 = 100 – 36 = 64 = (8)2
⇒ ED = 8 cm
Now, BD = x = BE + ED = 5 + 8 = 13 cm

Question 4.
Which of the following can be the sides of a right angled triangle?
(i) 4 cm, 5 cm, 7 cm
(ii) 1.5 cm, 2 cm, 2.5 cm
(iii) 7 cm, 5.6 cm, 4.2 cm

Answer

(i) Sides are : 4 cm, 5 cm, 7 cm
(Longest side)2 = (7)2 = 49
Sum of squares of other two sides
= 42 + 52
= 16 + 25
= 41
49 ≠ 41
These are not the sides of the right triangle.
(ii) Sides are : 1.5 cm, 2 cm, 2.5 cm
(Longest side)2 = (2.5)2 = 6.25
Sum of the squares of the other two sides
= 1.52 + 22
= 2.25 + 4
= 6.25
6.25 = 6.25
There are the sides of a right triangle
and right angle is opposite to the side 2.5 cm
(iii) Sides are : 7 cm, 5.6 cm, 4.2 cm
(Longest side)2 = 72 = 49
Sum of the squares of the other two sides
= (5.6)2 + (4.2)2
= 31.36 + 17.64
= 49
49 = 49
These are the sides of a right triangle
Right angle is opposite to the side 5.6 cm

Question 5.
A 15 m long ladder reaches a window 12 m high from the ground on placing it against a wall. How far is the foot of the ladder from the wall?

Answer

Let length of ladder AB = 15 m
and height of wind AC = 12 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q5
BC is the distance from wall to the foot of ladder
In right ΔABC, ∠C = 90°
AB2 = AC2 + BC2 (Pythagoras Theorem)
⇒ (15)2 = 122 + BC2
⇒ 225 = 144 + BC2
⇒ BC2 = 225 – 144 = 81 = (9)2
⇒ BC = 9 m
Distance of the foot of the ladder and the wall = 9 m

Question 6.
Find the area and the perimeter of the rectangle whose length is 15 cm and the length of one diagonal is 17 cm.

Answer

Length of a rectangle = 15 cm
and length of its one diagonal = 17 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q6
In right ΔABC
AC2 = AB2 + BC2 (Pythagoras Theorem)
⇒ 172 = 152 + BC2
⇒ 289 = 225 + BC2
⇒ BC2 = 289 – 225 = 64 = (8)2
Breadth = 8 cm
Area = Length × Breadth = 15 × 8 = 120 cm2
and perimeter = 2(Length + Breadth)
= 2(15 + 8)
= 2 × 23
= 46 cm

Question 7.
If the diagonals of a rhombus measure 10 cm and 24 cm, find its perimeter.

Answer

Length of diagonals of a rhombus are 10 cm and 24 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q7
The diagonals of a rhombus bisect each other at right angles.
O is the mid-point of AC and BD
AO = OC = \frac { 24 }{ 2 } = 12 cm
and BO = OD = \frac { 10 }{ 2 } = 5 cm
Now in right ΔAOB
AB2 = AO2 + BO2 (Pythagoras Theorem)
⇒ AB2 = 122 + 52
⇒ AB2 = 144 + 25 = 169 = (13)2
⇒ AB = 13 cm
Perimeter of rhombus = 4 × Side = 4 × 13 = 52 cm

Question 8.
The side of a rhombus is 5 cm. If the length of one diagonal of the rhombus is 8 cm, then find the length of the other diagonal.

Answer

Side of a rhombus = 5 cm
Length of one diagonal (AC) = 8 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Ex 11.5 Q8
The diagonal of a rhombus bisect
each other at right angles.
AO = OC = 4 cm, BO = OD
In right ΔAOB,
AB2 = AO2 + BO2
52 = 42 + BO2
25 = 16 + BO2
BO2 = 25 – 16 = 9 = (3)2
BO = 3 cm
and diagonal BD = 2 × 3 = 6 cm


Objective Type Questions

ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions Chapter-11

Mental Maths

Question 1.
Fill in the blanks:
(i) A triangle has at least ………… acute angles.
(ii) A triangle cannot have more than ……… right angle.
(iii) A triangle cannot have more than ………… obtuse angle.
(iv) In every triangle, the sum of (interior) angles of a triangle = ……….. right angles.
(v) In every triangle, an exterior angle + adjacent interior angle = ………… degrees.
(vi) In every triangle, an exterior angle = sum of the …….. interior opposite angles.
(vii) In a right-angled triangle, if one of the acute angles measures 25° then the measure of the other acute angle is …………

Answer

(i) A triangle has at least two acute angles.
(ii) A triangle cannot have more than one right angle.
(iii) A triangle cannot have more than one obtuse angle.
(iv) In every triangle, the sum of (interior) angles of a triangle = two right angles.
(v) In every triangle, an exterior angle + adjacent interior angle = 180° degrees.
(vi) In every triangle, an exterior angle = sum of the two interior opposite angles.
(vii) In a right-angled triangle, if one of the acute angles measures 25°
then the measure of the other acute angle is 65°

Question 2.
State whether the following statements are true (T) or false (F):
(i) A triangle can have all three angles with a measure greater than 60°.
(ii) A triangle can have all three angles with a measure of less than 60°.
(iii) If an exterior angle of a triangle is a right angle, then each of its interior opposite angles is acute.
(iv) In a right-angled triangle, the sum of two acute angles is 90°.
(v) If all the three sides of a triangle are equal, then it is called a scalene triangle.
(vi) Every equilateral triangle is an isosceles triangle.
(vii) Every isosceles triangle must be an equilateral triangle.
(viii) Each acute angle of an isosceles right-angled triangle measures 60°.
(ix) A median of a triangle always lies inside the triangle.
(x) An altitude of a triangle always lies outside the triangle.
(xii) In a triangle, the sum of squares of two sides is equal to the square of the third side.

Answer

(i) A triangle can have all three angles with a measure greater than 60°. (False)
Correct:
The sum of three angles = 180°
(ii) A triangle can have all three angles with a measure of less than 60°. (False)
Correct:
The sum of three angles = 180°
(iii) If an exterior angle of a triangle is a right angle,
then each of its interior opposite angles is acute. (True)
(iv) In a right-angled triangle, the sum of two acute angles is 90°. (True)
(v) If all the three sides of a triangle are equal,
then it is called a scalene triangle. (False)
Correct:
It is an equilateral triangle.
(vi) Every equilateral triangle is an isosceles triangle. (True)
(vii) Every isosceles triangle must be an equilateral triangle. (False)
Correct:
An isosceles triangle has any two sides equal
but an equilateral triangle has three sides equal.
(viii) Each acute angle of an isosceles right-angled triangle measures 60°. (False)
Correct:
Each acute angle will be of 45°, not 60°.
(ix) A median of a triangle always lies inside the triangle. (True)
(x) An altitude of a triangle always lies outside the triangle. (False)
Correct:
Not always, but in some cases only.
(xii) In a triangle, the sum of squares of two sides is
equal to the square of the third side. (False)
Correct:
Only in right triangle, the sum of squares on two sides is
equal to the square on the hypotenuse.


MCQs ( Multiple Choice Questions )

ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions

Choose the correct answer from the given four options (3 to 17):

Answer

A triangle formed by the sides of lengths 4.5 cm, 6 cm, and 4.5 cm is
(a) scalene
(b) isosceles
(c) equilateral
(d) none of these

Answer

A triangle formed by the sides of lengths
4.5 cm, 6 cm, and 4.5 cm is isosceles. (b)

Question 4.
The number of medians in a triangle is
(a) 1
(b) 2
(c) 3
(d) 4

Answer

The number of medians in a triangle is 3. (c)

Question 5.
An exterior angle of a triangle is 125°. If one of the two interior opposite angles is 55° then the other interior opposite angle is
(a) 70°
(b) 55°
(c) 60°
(d) 80°

Answer

An exterior angle of a triangle is 125°.
If one of the two interior opposite angles is 55°
then the other interior opposite angle is 125° – 55° = 70° (a)

Question 6.
In a ∆ABC, if ∠A = 40° and ∠B = 55° then ∠C is
(a) 75°
(b) 80°
(c) 95°
(d) 85°

Answer

In a ∆ABC, if ∠A = 40° and ∠B = 55°
then ∠C is 180° – (40° + 55°) = 180° – 95° = 85° (d)

Question 7.
If the angles of a triangle are 35°, 35°, and 110°, then it is
(a) an isosceles triangle
(b) an equilateral triangle
(c) a scalene triangle
(d) right-angled triangle

Answer

If the angles of a triangle are 35°, 35°, and 110°,
then it is an isosceles triangle. (a)

Question 8.
A triangle whose two angles measure 30° and 120° is
(a) scale
(b) isosceles
(c) equilateral
(d) none of these

Answer

A triangle whose two angles measure
30° and 120° is an isosceles triangle. (b)

Question 9.
A triangle can have two
(a) right angles
(b) obtuse angles
(c) acute angles
(d) straight angles

Answer

A triangle can have two acute angles. (c)

Question 10.
A triangle whose angles measure 35°, 35° and 90° is
(a) acute angled
(b) right-angled
(c) obtuse-angled
(d) isosceles

Answer

A triangle whose angles measure
35°, 35° and 90° is right-angled. (b)

Question 11.
A triangle is not possible whose angles measure
(a) 40°, 65°, 75°
(b) 50°, 56°, 74°
(c) 72°, 63°, 45°
(d) 67°, 42°, 81°

Answer

A triangle is not possible whose angles measure 67°, 42°, 81°. (d)
(Sum is more than 180°)

Question 12.
If in an isosceles triangle, each of the base angles is 40°, then the triangle is
(a) right-angled triangle
(b) acute-angled triangle
(c) obtuse-angled triangle
(d) isosceles right-angled triangle

Answer

If in an isosceles triangle, each of the base angles is 40°,
then the triangle is an obtuse angled triangle. (c)

Question 13.
A triangle is not possible with sides of lengths (in cm)
(a) 6, 4, 10
(b) 5, 3, 7
(c) 7, 8, 9
(d) 3.6, 5.4, 8

Answer

A triangle is not possible with sides of lengths (in cm) 6, 4, 10. (a)
(Sum of two sides must be greater than its third side)

Question 14.
Which of the following can be the length of the third side of a triangle whose two sides measure 18 cm and 14 cm?
(a) 32 cm
(b) 3 cm
(c) 4 cm
(d) 5 cm

Answer

The length of the third side of a triangle
whose two sides measure 18 cm and 14 cm = 5 cm (d)
(∵ The sum of any two sides must be greater than its third side)

Question 15.
In a right-angled triangle, the lengths of two leg’s are 6 cm and 8 cm. The length of the hypotenuse is
(a) 14 cm
(b) 10 cm
(c) 11 cm
(d) 12 cm

Answer

In a right-angled triangle,
the lengths of two legs are 6 cm and 8 cm.
The length of the hypotenuse is 10 cm. (b)
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Objective Type Questions Q15

Question 16.
If the dimensions of a rectangle are 15 m and 8 m, then the length of a diagonal is
(a) 7 m
(b) 23 m
(c) 17 m
(d) 20 m

Answer

If the dimensions of a rectangle are 15 m and 8 m,
then the length of a diagonal is 17 m.
(∵ 172 = 82 + 152) (c)

Question 17.
If p, q, and r are the lengths of the three sides of a triangle, then which of the following statements is correct?
(a) p + q = r
(b) p + q < r (c) p + q > r
(d) p – q > r

Answer

p + q > r (c)
(∵ Sum of any two sides of a triangle is greater than its third side)


HOTS 

(High Order Thinking Skills )

ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions

Question 1.
In ∆DEF, DM and EN are two medians. Prove that 3(DF + EF) > 2(DM + EN).
Solution:
In ∆DEF, DM and EN are two medians.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Objective Type Questions HOTS 1
To prove : 3(DF + EF) > 2(DM + EN)
Proof: In ∆DMF
DF + MF > DM
(Sum of any two sides is greater than its third side)
⇒ DF = \frac { 1 }{ 2 } EF > DM ……(i)
(∵ M is mid-point of EF)
Similarly in ∆EFN,
EF + NF > EN
⇒ EF + \frac { 1 }{ 2 } DF > EN …….(ii)
Adding (i) and (ii),
(FD + \frac { 1 }{ 2 } EF + EF + \frac { 1 }{ 2 } DF) > (DM + EN)
⇒ (\frac { 3 }{ 2 } FD + \frac { 3 }{ 2 } EF) > (DM + EN)
⇒ \frac { 3 }{ 2 } (FD + EF) > (DM) + EN)
⇒ 3(FD + EF) > 2(DM + EN)

Question 2.
In a ∆ABC, medians AD, BE and CF intersect each other at point G. Prove that 3(AB + BC + CA) > 2(AD + BE + CF).
Solution:
In ∆ABC, medians AD, BE and CF intersect each other at G.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Objective Type Questions HOTS 2
To prove :
3(AB + BC + CA) > 2(AD + BE + CF)
Proof: In ∆ABC, D, E and F are the midpoints of
BC, CA and AB respectively
In ∆ABD,
Sum of any two sides is greater than its third side
AB + BD > AD
⇒ AB + \frac { 1 }{ 2 } RC > AD ……(i)
Similarly in ∆BCE
BC + CE > BE
⇒ BC + \frac { 1 }{ 2 } AC > BE ……(ii)
and in ∆CAF,
CA + AF > CF
⇒ CA + \frac { 1 }{ 2 } AB > CF ……(iii)
Adding (i), (ii) and (iii),
AB + \frac { 1 }{ 2 } BC + BC + \frac { 1 }{ 2 } AC + AC + \frac { 1 }{ 2 } AB > AD + BE + CF
⇒ \frac { 3 }{ 2 } AB + \frac { 3 }{ 2 } BC + \frac { 3 }{ 2 } CA > AD + BE + CF
⇒ \frac { 3 }{ 2 } (AB + BC + CA) > (AD + BE + CF)
⇒ 3(AB + BC + CA) > 2(AD + BE + CF)


Check Your Progress

ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties ICSE Maths Solutions

Question 1.
Find the value of x in each of the following diagrams:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q1

Answer

(i) In the given figure,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q1.1
Ext. angle of triangle = Sum of its interior opposite angles.
⇒ 115° = 2x – 50 + x
⇒ 3x – 50 = 115°
⇒ 3x = 115° + 5° = 120°
⇒ x = 40°
x = 40°
(ii) In the given figure,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q1.2
∠1 = 45° (Alternate angles)
Now in triangle,
80° + x + ∠1 = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ 80°+ x + 45° = 180°
⇒ x + 125°= 180°
⇒ x = 180° – 125° = 55°
(iii) In ∆ABC
∠BAC + ∠ABC + ∠ACB = 180° (Sum of angles of a triangle)
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q1.3
⇒ 50° + 72° + ∠ACB = 180°
⇒ 120° + ∠ACB = 180°
⇒ ∠ACB = 180°- 122° = 58°
Now in ∆ACD
Ext. ∠ACB = ∠CAB + ∠CDA
⇒ 58° = x + 45°
⇒ x = 58° – 45° = 13°

Question 2.
In the given figure, ∠B = 70° and ∠A = 50°. If the bisector of ∠C meets AB in D, then find ∠ADC.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q2

Answer

In the given figure,
∠A = 50°, ∠B = 70°, ∠ADC = x
CD is the bisector of ∠C
In ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠ACB = 180° (Angles of a triangle)
⇒ 50° + 70° + ∠ACB = 180°
⇒ 120° + ∠ACB = 180°
⇒ ∠ACB = 180°- 120° = 60°
But CD is the bisector of ∠C
∠DCB = \frac { 60 }{ 2 } = 30°
Now in ∆BCD,
Ext. ∠ADC = ∠B + ∠DCB (Interior opposite angles)
= 70° + 30° = 100°

Question 3.
Find the values of x and y in each of the following figures:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q3

Answer

(i) In the given figure, AC = AE
Ext. ∠DAC = ∠B + ∠C (Interior opposite angles)
⇒ x = 30° + 55° = 85°
In ∆AEC,
AC = AE
∠AEC = ∠ACE = 55°
In ∆ABE,
Now, Ext. ∠AEC = y + 30°
⇒ 55° = y + 30°
⇒ y = 55° – 30° = 25°
x = 85° and y = 25°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q3.1
(ii) In the given figure,
PQ || EF
In ∆ABC,
AC = BC
∠PAB = 66°
∠ABC = ∠PAB (Alternate angles)
x = 66°
AC = BC
∠BAC = ∠ABC = 66°
But ∠ABC + ∠ACB + ∠BAC = 180° (Angles of a triangle)
⇒ 66°+ y + 66° = 180°
⇒ 132° + y = 180°
⇒ y = 180° – 132° = 48°
x = y = 48°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q3.2
(iii) In the given figure,
BD = AD = AC
∠B = 35°
In ∆ABD
AD = BD
∠BAD = ∠ABD = 35°
Now, Ext. ∠ADC = B + BAD
y = 35° + 35° = 70°
In ∆ADC,
AD = AC
∠ACD = ∠ADC = y = 70°
and Ext. ∠EAC = ∠ABC + ∠ACB = 35° + 70° = 105°
Hence, x = 105°, y = 70°
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q3.3

Question 4.
If the two acute angles of a right-angled triangle are in the ratio 7 : 8, find these angles.

Answer

In a right-angled triangle.
Sum of two acute angles = 90°
Ratio in two angles = 7 : 8
First angle = \frac { 90 }{ 7+8 } × 7
\frac { 90 }{ 15 } × 7 = 42°
and second angle = \frac { 90 }{ 15 } × 8 = 48°

Question 5.
If the angles of a triangle are (3x)°, (2x – 7)° and (4x – 11)°, then find the value of x.

Answer

Angles of a triangle are (3x)°, (2x – 7)° and (4x – 11)°
But sum of three angles of a triangle = 180°
3x + 2x – 7 + 4x – 11° = 180°
⇒ 9x – 18° = 180°
⇒ 9x = 180° + 18° = 198°
⇒ x = 22°

Question 6.
In an isosceles triangle, the vertical angle is 15° greater than each of its base angles. Find all the angles of the triangle.

Answer

In an isosceles triangle,
Vertical angle = 15° greater than each base angles
Let each base angle = x
Then vertical angle = x + 15°
Now sum of angles of a triangle = 180°
x + 15° + x + x = 180°
⇒ 3x + 15° = 180°
⇒ 3x = 180° – 15° = 165°
⇒ x = 55°
Each base angle = 55°
and vertical angle = 55° + 15° = 70°

Question 7.
Can a triangle have three sides whose lengths are
(i) 4.5 cm, 3.8 cm, 7.2 cm?
(ii) 3.2 cm, 5.3 cm, 9.4 cm?

Answer

(?) Sides are 4.5 cm, 3.8 cm, 7.2 cm
Sum of two sides = 4.5 + 3.8 = 8.3 cm
8.3 > 7.2 cm
The triangle can have there sides.
(ii) Sides are 3.2 cm, 5.3 cm, 9.4 cm
Sum of sides 3.2 and 5.3 cm = 3.2 + 5.3 = 8.5 cm
8.5 cm < 9.4 cm
The triangle does not have there sides

Question 8.
If the lengths of two sides of a triangle are 5 cm and 12 cm, then what can be the length of the third side?

Answer

Length of two sides of a triangle is 5 cm and 12 cm
Sum of there two sides = 5 + 12 = 17 cm
and difference = 12 – 5 = 7 cm
The third side will be greater than 7 cm but less than 17 cm.

Question 9.
In the given figure, all measurements are in centimeters. If AD is perpendicular to BC, find the length of AB.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q9

Answer

In the given figure,
ABC is a triangle in which AC = 25 cm, BC = 28 cm
AD ⊥ BC and AD = 15 cm
To find the length of AB
In right ∆ADC
AC2 = AD2 + DC2 (Pythagoras Theorem)
⇒ (25)2 = 152 + DC2
⇒ 625 = 225 + DC2
⇒ DC2 = 625 – 225 = 400 = (20)2
⇒ DC = 20 cm
But BC = 28 cm
BD = 28 – 20 = 8 cm
Now in right ∆ADB
AB2 = AD2 + BD2
= 152 + 82 = 225 + 64 = 289 = (17)2
⇒ AB = 17 cm

Question 10.
In the given figure, AB and CD are two vertical poles of height 19 m and 11 m respectively. If the shortest distance between their tops is 17 m, find how far apart they are?
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q10

Answer

In the given figure,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 11 Triangles and its Properties Check Your Progress Q10.1
Pole AB = 19 m, Pole CD = 11 m
Distance between their tops AC = 17 cm
Draw EC || BD, then
Let BD = CE = x
EB = CD = 11 m
AE = AB – EB = 19 – 11 = 8m
Now in right ∆AEC,
AC2 = AE2 + EC2
⇒ (17)= (8)+ x2
⇒ 289 = 64 + x2
⇒ x2 = 289 – 64 = 225 = (15)2
⇒ x = 15
BD = EC = x = 15 m

 

—: End of ML Aggarwal Class-7 Triangles and its Properties Solutions  :–

 

Return to –  ML Aggarwal Maths Solutions for ICSE Class -7


Thanks

 

Share with your friends

Leave a comment
error: Content is protected !!