# ML Aggarwal Knowing Our Numbers Exe-1.4 Class 6 ICSE Maths Solutions

ML Aggarwal Knowing Our Numbers Exe-1.4 Class 6 ICSE Maths Solutions. We Provide Step by Step Answer of Exe-1.4 Questions for Knowing Our Numbers as council prescribe guideline for upcoming board exam. Visit official Website CISCE for detail information about ICSE Board Class-6.

## ML Aggarwal Knowing Our Numbers Exe-1.4 Class 6 ICSE Maths Solutions

Board | ICSE |

Publications | Avichal Publishig Company (APC) |

Subject | Maths |

Class | 6th |

Chapter-1 | Knowing Our Numbers |

Writer | ML Aggarwal |

Book Name | Understanding |

Topics | Solution of Exe-1.4 Questions |

Edition | 2023-2024 |

**Knowing Our Numbers Exe-1.4**

ML Aggarwal Class 6 ICSE Maths Solutions

Page-15

**Question-1 . In a particular year, a company manufactured 8570435 bicycles and next year it manufactured 8756430 bicycles. In which year more bicycles were manufactured and by how many?**

**Answer:**

Next year it manufactured more bicycles by –

(8756430 – 8570435 = 185995)

**Question-2. What number must be subtracted from 1,02,59,756 to get 77,63,835**

**Answer:**

1,02,59,756 – 77,63,835 = 2495921

**Question-3. ****The sale receipt of a company during a year was Rs. 30587850. Next year it increased by Rs. 6375490. What was the total sale receipt of the company during these two years?**

**Answer:**

30587850 + 6375490 = 67551190

**Question-4. ****A machine manufactures 23875 screws per day. How many screws did it produce in the year 2016? Assume that the machine worked on all the days of the year.**

**Answer:**

: 23875 x 366 = 8738250 (leap year)

**Question-5. ****A merchant had Rs. 78,592 with him. He placed an order for purchasing 54 bicycles at Rs. 970 each. How much money will remain with him after the purchase.**

**Answer:**

: 54 bicycles at Rs. 970 each = 54 x 970 = 52380

Money remain with him after the purchase = 78,592 – 52380 = 26212

**Question- 6. ****Amitabh is 1 m 82 cm tall and his wife is 35 cm shorter then him. What is his wife’s height?**

**Answer:**

: 1 m 82 cm – 35 cm

182 cm – 35 cm

= 147 cm.

= 1 m + 47cm

**Question-7. ****The mass of each gas cylinder is 21 kg 270 g. What is the total mass of 28 such cylinders?**

**Answer:**

21 kg 270 gm = 21000 + 270 = 21270 gm

Now, 21270 x 28 = 595560 gm = 595 kg 560 gm.

**Question-** **8**. **In order to make a shirt, 2 m 25 cm cloth is needed. What length of cloth is required to make 18 such shirts?**

**Answer:**

: 2 m 25 cm = 2 x 100 + 25 = 200 + 25 = 225 cm

Now, 225 x 18 = 4050 cm = 40 m 50 cm

**Question-9. ****The total mass of 12 packets of sweets, each of same size, is 15 kg 600 g. What is the mass of each such packet?**

**Answer:**

Total mass of 12 packets of sweets

= 15kg 600g

= 15 × 1000 + 600g

= 15600 g

Total mass of one packet of sweets

= 15600 – 12 = 1300g

= 1 kg 300g

**Question-10. A vessel has 4 litres 500 milliliters of orange juice. In how many glasses, each of 25 mL capacity, can it be filled?**

**Answer:**

: 4 litres 500 milliliters = 4 x 1000 + 500 = 4000 + 500 = 4500 ml

4500 / 25 = 180 glass

**Question- 11. ****To stitch a trouser, 1 m 30 cm cloth is needed. Out of 25 m cloth, how many trousers can be switched and how many cloth is needed.**

**Answer:**

1 x 100 + 30 cm = 100 + 30 cm = 130 cm.

Now, 25m = 2500 cm

number of trousers = 2500 cm / 130 cm.

number of trousers = 19

30 cm left

— : End of ML Aggarwal Knowing Our Numbers Exe-1.4 Class 6 ICSE Maths Solutions :–

Return to **–** ML Aggarwal Maths Solutions for ICSE Class -6

Thanks