ML Aggarwal Ratio and Proportion Exe-8.3 Class 6 ICSE Maths Solutions
ML Aggarwal Ratio and Proportion Exe-8.3 Class 6 ICSE Maths Solutions. We Provide Step by Step Answer of Exe-8.3 Questions for Ratio and Proportion as council prescribe guideline for upcoming board exam. Visit official Website CISCE for detail information about ICSE Board Class-6.
ML Aggarwal Ratio and Proportion Exe-8.3 Class 6 ICSE Maths Solutions
Board | ICSE |
Publications | Avichal Publishig Company (APC) |
Subject | Maths |
Class | 6th |
Chapter-8 | Ratio and Proportion |
Writer | ML Aggarwal |
Book Name | Understanding |
Topics | Solution of Exe-8.3 Questions |
Edition | 2023-2024 |
Ratio and Proportion Exe-8.3
ML Aggarwal Class 6 ICSE Maths Solutions
Page-165
Question 1. If the cost of 9 m cloth is ₹378, find the cost of 4 m cloth.
Answer:
∵ Cost of 9 m of cloth = ₹378
∴ Cost of 1 m of cloth = ₹ 378/9 = ₹42
∴ Cost of 4 m cloth = ₹42 × 4 = ₹168
Question 2. The weight of 36 books is 12 kg. What is weight of 75 such books?
Answer:
∵ Weight of 36 books = 12 kg
∴Weight of 1 book = 128/36 kg = 1/3 kg
∴Weight of 75 books = 1/3 × 75 = 25 kg
Question 3. Five pens cost ₹115. How many pens can you buy in ₹207?
Answer:
₹115 is cost of 5 pens 5
₹ 1 is cost of = 5/115 pens
∴ ₹207 is cost of
= (207x 5)/115 = 207/23 = 9
= 9 pens
Question 4. A car consumes 8 litres of petrol in covering a distance of 100 km. How many kilometres will it travel in 26 litres of petrol?
Answer:
8 litre of petrol consumes for = 100 km
Then 26 litre of petrol consumes for
(26 x 100)/8 = 1300/4
= 325 km
Question 5. A truck requires 108 litres of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km?
Answer:
∵ Diesel required for covering a distance of 594 km = 108 litres
∴ Diesel required for covering a distance of 1 km = 108/598 litre
∴ Diesel required for covering a distance of 1650 km = 108/(598 x 1650) litres
= (2/11) x 1650 = 2 x 150
= 300 litres
Hence, 300 litres of diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650km.
Question 6. A transport company charges ₹5400 to carry 80 quintals of weight. What will it charge to carry 126 quintals of weight (same distance)?
Answer:
Charges of 80 quintals of weight = ₹5400
∴ Charges of 1 quintal = ₹ 5400/80
and charges of 126 quintals
= ₹ (5400 x 126)/80
= (135 x 126)/2
= 135 × 63 = ₹8505
Question 7. 42 metres of cloth is required to make 20 shirts of the same size. How much cloth will be required to make 36 shirts of that size?
Answer:
For 20 shirts cloth required = 42 m
∴ Cloth required for making 1 shirt = 42/20 m
∴ For 36 shirts cloth required will be
= (42 x 36)/20
= (18 x 42)/10 = 176/10
= 75.6 m
Question 8. Cost of 5 kg of rice is ₹107.50.
(i) What will be the cost of 8 kg of rice?
(ii) What quantity of rice can be purchased in ₹64.5?
Answer:
(i) Cost of 5 kg of rice = ₹107.50
∴ Cost of 1 kg of rice = ₹ 107.50/5 = ₹21.5
∴ Cost of 8 kg of rice = ₹21.5 × 8 = ₹172
(ii) ∵ In ₹107.50, the quantity of rice that can be purchased = 5 kg
∴ In ₹1, the quantity of rice that can be phased = (5/107.50) x 54.5 kg
∴ In ₹64.5, the quantity of rice that can be purchased = (5/107.50) x 54.5
= 5/10750) x 100 x (545/10)
= 3kg
Question 9. 20 tons of iron costs Rs. 6,00,000. Find the cost of 560 kg of iron. (1 ton = 1000 kg)
Answer:
20 tons = rs.600000
20000kg = rs.600000
1 kg = 600000/20000=30 rs.
560 kg = 30 × 560 = 16800 rs
Question 10. Cost of 4 dozen bananas is ₹ 180. How many bananas can be purchased for ₹37.50?
Answer:
1 dozen contains = 12 items
∴ 4 dozens contains =12 x 4 items = 48 items
Cost of 4 dozen bananas = ₹180
That means cost of 48 bananas = ₹180
∴ Number of bananas that can be purchased for ₹1 = 48/180
∴ Number of bananas that can be purchased for ₹37.50
= (48/180)x 37.50
= (48/180) x (3750/100)
= 10
Question 11. Aman purchases 12 pens for ₹156 and Payush buys 9 pens for ₹1108. Can you say who got the pens cheaper?
Answer:
For Aman
∵ Cost of 12 pens = ₹156
∴ Cost of 1 pen = ₹ 156/12 = ₹ 13
For Payush
∴ Cost of 9 pens = ₹108
∴ Cost of 1 pen = ₹ 108/9 = ₹12
So, Payush got the pens cheaper.
Question 12. Rohit made 42 runs in 6 overs and Virat made 63 runs in 7 overs. Who made more runs per over?
Answer:
For Rohit
∵ Runs made in 6 overs = 42
∴ Runs made per over = 42/6 = 7
For Virat
∵ Runs made in 7 overs = 63
∴ Runs made per over = 63/7 = 9
So, Virat made more runs per over.
— : End of ML Aggarwal Ratio and Proportion Exe-8.3 Class 6 ICSE Maths Solutions :–
Return to – ML Aggarwal Maths Solutions for ICSE Class -6
Thanks