Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Maths Solutions

Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Chapter-16. We provide step by step Solutions of Exercise / lesson-16 Perimeter And Area  ICSE Class-7th  ML  Aggarwal Maths.

Our Solutions contain all type Questions with Exe-16.1 , Exe-16.2,  Exe-16.3, Objective Type Questions ( including Mental Maths Multiple Choice Questions, HOTS ) and Check Your Progress to develop skill and confidence. Visit official Website CISCE for detail information about ICSE Board Class-7 Mathematics.

Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Chapter-16


–: Select Topic :– 

Exe 16.1 ,

Exe-16.2,

Exe-16.3,

Objective Type Questions, 

Mental Maths,

Multiple Choice Questions ,(MCQ)

HOTS

Check Your Progress

 


Ex 16.1, Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions 

Question 1.
ABCD is a square of side 24 cm. EF is parallel to BC and AE = 15 cm. By how much does
(i) the perimeter of AEFD exceed the perimeter of EBCF?
(ii) the area of AEFD exceed the area of EBCF?
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q1

Answer


Side of the square ABCD = 24 cm
EF || BC || AB is drawn and AE = 15 cm
EB = 24 – 15 = 9 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q1.1
(i) Now perimeter of AEFD = 2(15 + 24) cm = 2 × 39 = 78 cm
and perimeter of EBCF = 2(9 + 24) = 2 × 33 cm = 66 cm
Difference of perimeter = 78 – 66 = 12 cm
(ii) Now Area of AEFD = l × b = 15 × 24 = 360 sq. cm
and area of EBCF = 9 × 24 = 216 sq. cm
Difference = 360 – 216 = 144 sq. cm

Question 2.
Nagma runs around a rectangular park 180 m long and 120 m wide at the rate of 7.5 km/ hour. In how much time will she complete five rounds?

Answer


Length of rectangular plot (l) = 180 m
and breadth (b) = 120 m
Perimeter = 2(l + b) = 2(180 + 120) m = 2 × 300 = 600 m
Distance travelled in 5 rounds = 600 × 5 = 3000 m = 3 km
Speed = 7.5 km/hr
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q2

Question 3.
The area of a rectangular plot is 540 m2. if its length is 27 m, find its breadth and perimeter.

Answer


Area of a rectangular plot = 540 m2
Length (l) = 27 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q3
and perimeter = 2(l + b) = 2(27 + 20) m = 2 × 47 = 94 m

Question 4.
The perimeter of a rectangular field is 151 m. If its breadth is 32 m, find its length and area.

Answer


Perimeter of a rectangular field = 151 m
Breadth = 32 m
Length =\frac { Perimeter }{ 2 } – Breadth
\frac { 151 }{ 2 } – 32
\frac { 87 }{ 2 }
= 43.5 m
and area = l × b = 43.5 × 32 m2 = 1392 m2

Question 5.
The area of a rectangular plot is 340 m2 and its breadth is 17 m. Find the cost of surrounding the plot with a fence at ₹ 5.70 per meter.

Answer


Area of plot = 340 m2
and breadth (b) = 17 m
Length = \frac { A }{ b } = \frac { 340 }{ 17 } = 20 m
Perimeter = 2(l + b) = 2(20 + 17) = 2 × 37 = 74 m
Rate of fencing around it = ₹ 5.70 per m
Total cost = ₹5.70 × 74 = ₹ 421.80

Question 6.
The area of a square park is the same as that of a rectangular park. If the side of the square park is 60 m and the length of the rectangular park is 90 m, find the breadth of the rectangular park.

Answer


Side of a square park = 60 m
Area = (Side)2 = 60 × 60 = 3600 m2
Area of rectangular park = 3600 m2
and length (l) = 90 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q6

Question 7.
A wire is in the shape of a rectangle. Its length is 40 cm and breadth is 22 cm. If the same wire is rebent in the shape of a square, what will be the measure of each side? Also, find which shape encloses more area and by how much?

Answer


A wire in shape of a rectangle whose length (l) = 40 m
and breadth (b) = 22 m
Perimeter (Length) of wire = 2(l + b) = 2(40 + 22) cm = 2 × 62 cm = 124 cm
Perimeter of square wire = 124 cm
Then side = \frac { Perimeter }{ 4 } = \frac { 124 }{ 4 } = 31 m
Now area of rectangle = l × b = 40 × 22 = 880 cm2
and area of square = (Side)2 = (31)2 cm2 = 961 cm2
Difference in area = 961 – 880 = 81 cm2
Area of 81 cm2 is more of square shaped wire.

Question 8.
A door of breadth 1 m and height 2 m is fitted in a wall. The length of the wall is 4.5 m and the height is 3.6 m. Find the cost of whitewashing the wall, if the rate of whitewashing the wall is ₹ 20 per m2.

Answer


Breadth of door = 1 m and height = 2 m
Area of door = l × b = 1 × 2 = 2 m2
Length of wall = 4.5 m and height = 3.6 m
Area = 4.5 × 3.6 m2 = 16.2 m2
Area of wall excluding area of door = 16.2 – 2 = 14.2 m2
Rate of white washing = ₹ 20 per m2
Total cost = 14.2 × 20 = ₹ 284

Question 9.
A rectangular park is 45 m long and 30 m wide. A path 2.5 m wide is constructed outside the park. Find the area of the path.

Answer


Length of a rectangular park (l) = 45 m
and breadth (b) = 30 m
Width of path outside the park = 2.5 m
Outer length (L) = 45 + 2 × 2.5 m = 45 + 5 = 50 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q9
and width (B) = 30 + 2 × 2.5 = 30 + 5 = 35 m
Area of park = L × B – l × b
= 50 × 35 – 45 × 30 m2
= 1750 – 1350
= 400 m2

Question 10.
A carpet of size 5 m × 2 m has 25 cm wide red border. The inner part of the carpet is blue in colour. Find the area of the blue portion. What is the ratio of the areas of red portion to blue portion?

Answer


Length of blue carpet (l) = 5 m
Breadth (b) = 2 m
Width of red border = 25 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q10
Inner length = 5 – \frac { 2\times 25 }{ 100 } = 5 – 0.5 = 4.5 m
and breadth = 2 – 0.5 = 1.5 m
Now area of carpet = 4.5 × 1.5 m2 = 6.75 m2
and area of border = 5 × 2 – 6.75 m2 = 10 – 6.75 = 3.25 m2
Now ratio between border and carpet (blue part) = 3.25 : 6.75 = 13 : 27

Question 11.
A verandah of width 2.25 m is constructed all along outside a room which is 5.5 m long and 4 m wide. Find:
(i) the area of the verandah.
(ii) the cost of cementing the floor of the verandah at the rate of ₹ 200 per m2.

Answer


Width of a verandah = 2.25 m
Length of room (i) = 5.5 m
and breadth (b) = 4.0 m
Outer length (L) = 5.5 + 2 × 2.25 m = 5.5 + 4.5 = 10 m
and outer breadth = 4 + 4.5 = 8.5 m
(i) Area of verandah = Outer area – Inner area
= 10 × 8.5 – 5.5 × 4 m2
= 85 – 22 m2
= 63 m2
(ii) Rate of cementing the floor of verandah = ₹ 200 per m2
Total cost = ₹ 63 × 200 = ₹ 12600

Question 12.
Two crossroads, each of width 5 m, run at right angles through the centre of a rectangular park of length 70 m and breadth 45 m and parallel to its sides. Find the area of the roads. Also, find the cost of constructing the roads at the rate of ₹ 105 per m2.

Answer


Length of rectangular park (l) = 70 m
and breadth (ft) = 45 m
Width of each road = 5 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q12
(i) Area of roads = 70 × 5 + 45 × 5 – (5)2 m2
= 350 + 225 – 25 = 550 m2
(ii) Rate of constructing the roads = ₹105 per m2
Total cost = ₹ 105 × 550 = ₹ 57750

Question 13.
A rectangular room is 10 m long and 7.5 m wide. Find the cost of covering the floor with carpet 1.25 m wide at ₹ 250 per metre.

Answer


Length of rectangular room (l) = 10 m
and breadth (b) = 7.5 m
Area of floor of the room = l × b = 10 × 7.5 = 75 m2
Width of carpet = 1.25 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q13
Cost of 1 m carpet = ₹ 250
Total cost = ₹ 250 × 60 = ₹ 15000

Question 14.
Find the cost of flooring a room 6.5 m by 5 m with square tiles of side 25 cm at the rate of ₹ 9.40 per tile.

Answer


Length of floor of a room (l) = 6.5 m
and breadth (b) = 5 m
Area = 6.5 × 5 m2 = 32.5 m2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q14
Cost of tile at the rate of ₹ 9.40 per tile = ₹ 9.40 × 520 = ₹ 4888

Question 15.
The floor of a room is in the shape of a square of side 4.8 m. The floor is to be covered with square tiles of perimeter 1.2 m. Find the cost of covering the floor if each tile costs ₹ 27.

Answer


Side of square room = 4.8 m
Area = (4.8)2 m2 = 23.04 m2
Perimeter of one tile = 1.2 m
Side = \frac { 1.2 }{ 4 } = 0.3 m
Area of one tile = (0.3)2 = 0.09 m2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.1 Q15
Cost of one tile = ₹ 27
Total cost = 256 × ₹ 27 = ₹ 6912

Question 16.
A rectangular plot of land is 50 m wide. The cost of fencing the plot at the rate of ₹ 18 per metre is ₹ 4680. Find:
(i) the length of the plot.
(ii) the cost of leveling the plot at the rate of ₹ 7.6 per m2.

Answer


Breadth of a plot = 50 m
Cost of fencing around it = ₹ 4680
Rate of fencing = ₹ 18 per m
Perimeter = \frac { 4680 }{ 18 } = 260 m
Length =\frac { Perimeter }{ 2 } – Breadth
\frac { 260 }{ 2 } – 50
= 130 – 50
= 80 m
(ii) Now area of plot = l × b = 80 × 50 m2 = 4000 m2
Rate of leveling the plot = ₹ 7.6 per m2
Total cost = ₹ 4000 × ₹ 7.6 = ₹ 30400


Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Ex 16.2

Question 1.
Find the area of each of the following parallelogram:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q1

Answer


(i) Base of the parallelogram (b) = 8 cm and height (h) = 4.5 cm
Area = b × h = 8 × 4.5 = 36 cm2
(ii) Base of the parallelogram (b) = 2 cm and height (h) = 4.4 cm
Area = b × h = 2 × 4.4 = 8.8 cm2
(iii) Base of the parallelogram (b) = 2.5 cm and height (h) = 3.5 cm
Area = b × h = 2.5 × 3.5 = 8.75 cm2

Question 2.
Find the area of each of the following triangles:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q2

Answer


(i) Base of the triangle (b) = 6.4 cm and height (b) = 6 cm
Area = \frac { 1 }{ 2 } × b × h
\frac { 1 }{ 2 } × 6.4 × 6 cm2
= 19.2 cm2
(ii) Base of triangle (b) = 5 cm and height (h) = 6 cm
Area = \frac { 1 }{ 2 } × b × h
\frac { 1 }{ 2 } × 5 × 6 = 15 cm2
(iii) Base of the triangle (b) = 4.5 cm and altitude (h) = 6 cm
Area = \frac { 1 }{ 2 } × b × h
\frac { 1 }{ 2 } × 4.5 × 6 cm2
= 13.5 cm2

Question 3.

Find the missing values:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q3

Answer


Area of ||gm = b × h
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q3.1
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q3.2

Question 4.
Find the missing values:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q4

Answer


ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q4.1
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q4.2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q4.3

Question 5.
In the given figure, ABCD is a parallelogram whose two adjacent sides are 6 cm and 4 cm. If the height corresponding to the base AB is 3 cm, find:
(i) the area of parallelogram ABCD
(ii) the height corresponding to the base AD.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q5

Answer


In ||gm ABCD,
Base AB (b) = 6 cm
Altitude (h) = 3 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q5.1
(i) Area = b × h = 6 × 3 = 18 cm2
In second case,
(ii) Base = 4 cm
Area= 18 cm2
Altitude (to AD) = \frac { Area }{ Base }
\frac { 18 }{ 4 } cm
= 4.5 cm

Question 6.
In the given figure, ABC is an isosceles triangle with AB = AC = 7.5 cm and BC = 9 cm. If the height AD from A to BC is 6 cm, find:
(z) the area of ∆ABC
(ii) the height CE from C to AB.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q6

Answer


In an isosceles ∆ABC
AB = AC = 7.5 cm, BC = 9 cm
Height AD to BC = 6 cm
(i) Area of ∆ABC = \frac { 1 }{ 2 } × Base × Height
\frac { 1 }{ 2 } × BC × AD
\frac { 1 }{ 2 } × 9 × 6 = 27 cm2
(ii) Area of ∆ABC = 27 cm2
Base AB = 7.5 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q6.1

Question 7.
If the base of a right-angled triangle is 8 cm and the hypotenuse is 17 cm, find its area.

Answer


Base of a right angled triangle = 8 cm
and hypotenuse = 17 cm
Height2 = (Hypotenuse)2 – (Base)2 = 172 – 82 = 289 – 64 = 225 = (15)2
Height = 15 cm
Now are of ∆ = \frac { 1 }{ 2 } × Base × Height
\frac { 1 }{ 2 } × 8 × 15 cm2 = 60 cm2

Question 8.
In the given figure, ∆ABC is right-angled at B. Its legs are 8 cm and 6 cm. Find the length of perpendicular BN on the side AC.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q8

Answer


In the given figure,
In ∆ABC,
Base BC = 8 cm
and height AB = 6 cm
Area = \frac { 1 }{ 2 } × Base × Height
\frac { 1 }{ 2 } × 8 x 6
= 24 cm2
Now, BN ⊥ AC
AC2 = AB2 + BC2 = 62 + 82 = 36 + 64 = 100 = (10)2
AC = 10 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q8.1

Question 9.
In the given figure, the area of ∆ABE is equal to the area of parallelogram ABCD. If altitude EF is 16 cm long, find the length of the altitude of the parallelogram to the base AB of length 10 cm. What is the area of ∆AMD, where M is mid-point of side DC?
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q9

Answer


In the given figure, M is mid-point of DC
Area of ∆ABE = Area of ||gm ABCD
Now base of ∆ABC = 10 cm and height = 16 cm
Area = \frac { 1 }{ 2 } × Base × Height
\frac { 1 }{ 2 } × 10 × 16 = 80 cm2
Now area of ||gm = Area of ∆ = 80 cm2
Base = 10 cm
Length of altitude = \frac { Area }{ Base } = \frac { 80 }{ 10 } = 8 cm
and Area of ∆AMD = \frac { 1 }{ 2 } × Base MD × Altitude
\frac { 1 }{ 2 } × \frac { 10 }{ 2 } × \frac { 16 }{ 2 }
= 20 cm2

Question 10.
In the given figure, ABCD is a rectangle of size 18 cm by 10 cm. In ABEC, ∠E = 90° and EC = 8 cm. Find the area of the shaded region.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q10

Answer


In the figure,
ABCD is a rectangle in which
Base (b) = 18 cm
Height (h) = 10 cm
A ∆DEC is cut in which
∠E = 90°, EC = 8 cm
Now area of rectangle = l × b = 18 × 10 = 180 cm2
In ∆EBC,
BC = 10 cm, EC = 8 cm
EB2 = BC2 – EC2 (Pythagoras Theorem)
= 102 – 82 = 100 – 64 = 36 = (6)2
EB = 6 cm
Now area of right ∆EBC = \frac { 1 }{ 2 } × EB × EC
\frac { 1 }{ 2 } × 6 × 8 = 24 cm2
Area of shaded portion = 180 – 24 = 156 cm2

Question 11.
In the following figures, find the area of the shaded regions:
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q11
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 Q11.1

Answer


(i) ABCD is a rectangle in which
Length (l) = 18 cm
Breadth (b) = 10 cm
Area of rectangle = l × b = 18 × 10 = 180 cm2
DE = 10 cm
EC = 18 – 10 = 8 cm
Now area of ∆BCE = \frac { 1 }{ 2 } × BC × EC
\frac { 1 }{ 2 } × 10 × 8
= 40 cm2
and area of ∆FDE = \frac { 1 }{ 2 } × DC × DF
\frac { 1 }{ 2 } × 10 × 6 = 30 cm2
Area of shaded portion = Area of rectangle – Area of ∆BCE – Area of ∆FDE
= 180 – (40+ 30)
= 180 – 70
= 110 cm2
(ii) In the given figure,
ABCD is a square whose each side = 20 cm
E and F are mid-points of AB and AD respectively
EC and FC are joined
Area of square ABCD = (Side)2 = (20)2 = 400 cm2
Area of ∆EBC = \frac { 1 }{ 2 } × EB × BC
\frac { 1 }{ 2 } × 10 × 20 = 100 cm2
Area of ∆FDC = \frac { 1 }{ 2 } × FD × DC
\frac { 1 }{ 2 } × 10 × 20 = 100 cm2
Area of ∆AEF = \frac { 1 }{ 2 } × 10 × 10 = 50 cm2
Area of shaded portion = 400 – (100 + 100 + 50) cm2 = 400 – 250 = 150 cm2


Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Ex 16.3

 Take π = \frac { 22 }{ 7 }, unless stated otherwise.

Question 1.
Find the circumference of the circles with the following radius:
(i) 7 cm
(ii) 21 cm
(iii) 28 mm
(iv) 3.5 cm

Answer


(i) Radius of the circle (r) = 7 cm
Circumference = 2πr = 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 7 = 44 cm
(ii) Radius of the circle (r) = 21 cm
Circumference = 2πr = 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 21 = 132 cm
(iii) Radius of the circle (r) = 28 mm
Circumference = 2πr = 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 28 mm = 176 mm
(iv) Radius of the circle (r) = 3.5 cm
Circumference = 2πr = 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 3.5 cm = 22 cm

Question 2.
Find the area of the circles, given that:
(i) radius = 14 mm
(ii) diameter = 49 m
(iii) diameter = 9.8 m
(iv) radius = 5 cm

Answer


(i) Radius (r) = 14 mm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q2

Question 3.
Find the circumference and area of a circle of radius 20 cm. (use π = 3.14)

Answer


Radius of a circle (r) = 20 cm
Circumference = 2πr = 2 × 3.14 × 20 cm = 125.60 = 125.6 cm
and area = πr2 = 3.14 × 20 × 20 cm2 = 1256 cm2

Question 4.
The minute hand of a tower clock is 1.4 m long. How far does the tip of the hand move in 1 hour?

Answer


Length of minute hand (r) = 1.4 m
Circumference = 2πr = 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 1.4 m = 8.8 m
Distance covered = 8.8 m

Question 5.
A gardener wants to fence a circular garden of diameter 21 m. Find the length of the rope he needs to purchase if he makes 2 rounds of the fence. Also find the cost of the rope, if it costs ₹ 4 per metre.

Answer


Diameter of a circular garden = 21 m
Circumference = πd= \frac { 22 }{ 7 } × 21 = 66 m
Length of rope for 2 rounds of fence = 66 × 2 = 132 m
Rate of rope = ₹ 4 per metre
Total cost = 132 × 4 = ₹ 528

Question 6.
If the circumference of a circle exceeds its diameter by 30 cm, find the radius of the circle.

Answer


Let radius of a circle = r
Then diameter = 2r
and circumference = 2πr
According to the condition,
2πr – 2r = 30
r(2π – 2) = 30
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q6

Question 7.
Find the length of the diameter of a circle whose circumference is 44 cm.

Answer


Circumference of a circle = 44 cm
Circumference of circles = 2πr
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q7

Question 8.
The circumference of a circle is 31.4 cm. Find the radius and the area of the circle. (Take π = 3.14)

Answer


Circumference of a circle = 31.4 cm
Circumference = 2πr
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q8
and area = πr2 = 3.14 × 5 × 5 = 78.5 cm2

Question 9.
Find the radius and the circumference of a circle whose area is 144π cm2.

Answer

Area of a circle = 144π cm2
Area = πr2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q9
and circumference = 2πr = 2 × π × 12 = 24π cm

Question 10.
How many times will the wheel of a car rotate in a journey of 88 km, given that the diameter of the wheel is 56 cm?

Answer


Total distance covered = 88 km = 88 km × 1000 m = 88000 m
Diameter of a wheel (d) = 56 cm
Circumference = 2πr = πd = \frac { 22 }{ 7 } × 56 = 176 cm
Number of rotation of the wheel
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q10

Question 11.
From square cardboard of side 21 cm, a circle of the maximum area is cut out. Find the area of the cardboard left.

Answer


Side of a square cardboard = 21 cm
A circle of the maximum area is cut out from is
Diameter of circle = 21 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q11
Total area of the cardboard = 21 × 21 cm2 = 441 cm2
Area of remaining cardboard = 441 – 346.5 = 94.5 cm2

Question 12.
A piece of wire is bent in the shape of an equilateral triangle of side 4.4 cm. If this wire is rebent to form of a circle, find the radius and the area of the circle.

Answer


Side of equilateral triangular shaped wire = 44 cm
Perimeter = 4.4 × 3 cm = 13.2 cm
After rebenting it into a circular shape the circumference = 13.2 cm
Radius = \frac { Circumference }{ 2\pi }
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q12

Question 13.
A wire is in the form of a square of side 27.5 cm. It is straightened and bent into the shape of a circle. Find the area of the circle.

Answer


Side of square shaped wire = 27.5 cm
Perimeter = 27.5 × 4 = 110 cm
Now after rebenting it into a circle the circumference = 110 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q13

Question 14.
A wire is in the form of a rectangle 18.7 cm long and 14.3 cm wide. If this wire is reshaped and bent in the form of the circle, find the radius and the area of the circle so formed.

Answer


Length of rectangular wire (l) = 18.7 cm
and breadth (b) = 14.3 cm
Perimeter = 2(l + b) = 2(18.7 + 14.3) cm = 2 × 33 = 66 cm
After re bending it into a circle circumference = 66 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q14
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q14.1

Question 15.
The diameter of a circular park is 84 m. On its outside, there a 3.5 m wide road. Find the cost of constructing the road at ₹ 240 per m2.

Answer


Diameter of a circular park = 84 m
Width of road made out side of it = 3.5 m
Inner radius (r) = \frac { 84 }{ 2 } = 42 m
and outer radius (R) = 42 + 3.5 = 45.5 m
Area of road = π(R2 – r2)
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q15
Rate of constructing the road = ₹ 240 per m2
Total cost = ₹ 962.5 × 240 = ₹ 231000

Question 16.
A circular pond is surrounded by a 2 m wide circular path. If the outer circumference of the circular path is 44 m, find the inner circumference of the circular path. Also, find the area of the path.

Answer


The outer circumference of circular path = 44 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q16
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q16.1

Question 17.
In the given figure, the area enclosed between the concentric circles is 770 cm2. If the radius of the outer circle is 21 cm, calculate the radius of the inner circle.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q17

Answer


Area enclosed by two concentric circles = 770 cm2
Radius of outer circle (R) = 21 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q17.1

Question 18.
From a circular card sheet of radius 14 cm, two circles of radius 3.5 cm and a rectangle of length 3 cm and breadth 1 cm are removed (as shown in the given figure). Find the area of the remaining sheet.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q18

Answer


Radius of circular card sheet (R) = 14 cm
Radius of smaller circles = 3.5 cm
and length of rectangle = 3 cm
Breadth = 1 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q18.1
Now area of bigger circular sheet = πR2
\frac { 22 }{ 7 } × 14 × 14 = 616 cm2
Area of 2 smaller circles = 2 x πr2
= 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 3.5 × 3.5 cm = 77 cm2
and area of rectangle = 3 × 1 = 3 cm
Area of shaded portion = 616 – (77 + 3) cm2 = 616 – 80 = 536 cm2

Question 19.
Calculate the length of the boundary and the area of the shaded region in the following diagrams. All measurements are in centimetres.
(i) The unshaded part is a semicircle.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q19
(ii) Four semicircles on a square.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q19.1

Answer


(i) Length of rectangle = 10 cm
Breadth = 7 cm
Area = l × b = 10 × 7 = 70 cm2
Radius of semicircle on one side = \frac { 7 }{ 2 } cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q19.2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q19.3

Question 20.
Find the perimeter and the area of the shaded region in the following figures. All measurements are in centimetres.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q20

Answer


(i) Length of rectangular part = 10.5 cm
and breadth = 4 cm
Diameter of semicircle = 7 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q20.1
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q20.2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.3 Q20.3


Objective Type Questions

Mental Maths, Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Chapter-16

Question 1.
Fill in the blanks:
(i) The perimeter of a regular polygon = ……….. × length of a side.
(ii) The unit of measurement of the area is ……….
(iii) The perimeter of a rhombus is = 4 × ………
(iv) An area of 1 km2 = ……… hectare
(v) If the perimeter of a parallelogram is 40 cm and the length of one side is 12 cm, then the length of the adjacent side is ……
(vi) To find the cost of polishing a table-top, we need to find the ………. of the table-top.
(vii) The ratio of circumference to the diameter of a circle is ………..
(viii) If the area of a triangular piece of cardboard is 90 cm2, then the length of the altitude corresponding to 20 cm long base is ………. cm.

Answer

(i) The perimeter of a regular polygon = Number of sides × length of a side.
(ii) The unit of measurement of the area is a square unit.
(iii) The perimeter of a rhombus is = 4 × length of side.
(iv) An area of 1 km2 = 1000 hectare
(v) If the perimeter of a parallelogram is 40 cm and the length of one side is 12 cm,
then the length of the adjacent side is 8 cm.
(vi) To find the cost of polishing a table-top, we need to find the area of the table-top.
(vii) The ratio of circumference to the diameter of a circle is π.
(viii) If the area of a triangular piece of cardboard is 90 cm2,
then the length of the altitude corresponding to 20 cm long base is 9 cm.

Question 2.


State whether the following statements are true (T) or false (F):
(i) A diagonal of a rectangle divides it into two right-angled triangles of equal areas.
(ii) A diagonal of a parallelogram divides it into two triangles of equal areas.
(iii) If the perimeter of two parallelograms is equal, then their areas are also equal.
(iv) All parallelogram having equal areas have the same perimeters.
(v) The area of a circle of diameter d is πd2.
(vi) Area of a parallelogram = product of lengths of its two adjacent sides.

Answer


(i) A diagonal of a rectangle divides it into two
right-angled triangles of equal areas. (True)
(ii) A diagonal of a parallelogram divides it into
two triangles of equal areas. (True)
(iii) If the perimeter of two parallelograms is equal,
then their areas are also equal. (False)
(iv) All parallelogram having equal areas
have the same perimeters. (False)
(v) The area of a circle of diameter d is πd2. (False)
Correct:
Area of circle = πr2 (r is a radius of the circle).
(vi) Area of a parallelogram = product of lengths of its
two adjacent sides. (False)
Correct:
Area = Base × Corresponding altitude. 


Multiple Choice Questions

MCQs, Chapter-16 Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions 

Choose the correct answer from the given four options (3 to 14):
Question 1.
If the perimeter of a square is 24 cm, then its area is
(a) 16 cm2
(b) 24 cm2
(c) 36 cm2
(d) 36 m2

Answer

Perimeter of a square = 24 cm
Side = \frac { 24 }{ 4 } = 6 cm
Area = (Side)2 = 6 × 6 = 36 cm2 (c)

Question 4.
If the area of a parallelogram is 54 cm2 and the length of one side is 7.5 cm, then the corresponding height is
(a) 7.2 cm
(b) 14.4 cm
(c) 3.6 cm
(d) 13.5 cm

Answer


Area of a ||gm = 54 cm2
Length of one side = 7.5 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions Q4

Question 5.
If the base of a triangle is doubled and its height is halved, then the area of the resulting triangle
(a) decreases
(b) increases
(c) doubles
(d) remains the same

Answer


If the base is doubled and height is halved,
then the area of the resulting triangle remains the same. (d)

Question 6.
If the height of a parallelogram is doubled and base tripled, then its area becomes
(a) 2 times
(b) 3 times
(c) 6 times
(d) 12 times

Answer


If the height of a ||gm is doubled and base tripled
then the area becomes 2 × 3 = 6 times (c)

Question 7.
The circumference of the circle with diameter 28 cm is
(a) 44 cm
(b) 88 cm
(c) 176 cm
(d) 616 cm

Answer


The circumference of a circle with diameter
28 cm is = 28 × π = 28 × \frac { 22 }{ 7 } = 88 cm (b)

Question 8.
The ratio of circumference to the area of a circle of radius r units is
(a) 2 : r
(b) r : 2
(c) 1 : r
(d) π : r

Answer


The ratio of circumference to
the area of a circle of radius r units is
2πr : πr2 = 2 : r (a)

Question 9.
If the area of a circle is numerically equal to its circumference, then the radius of the circle is
(a) 1 unit
(b) 2 units
(c) 3 units
(d) 4 units

Answer


Area of a circle is numerically equal to its
circumference the radius of the circle
πr2 = 2πr ⇒ r = 2 units (b)

Question 10.
The area of a circle of diameter d is
(a) 2πd2
(b) πd2
(c) \frac { \pi { d }^{ 2 } }{ 2 }
(d) \frac { \pi { d }^{ 2 } }{ 4 }

Answer


The area of a circle of diameter d is
πr2 = \pi \left( \frac { d }{ 2 } \right) ^{ 2 } = \frac { \pi { d }^{ 2 } }{ 4 } (d)

Question 11.
If the ratio of the radii of two circles is 2 then the ratio of their circumferences is
(a) 2 : 3
(b) 3 : 2
(c) 4 : 9
(d) 9 : 4

Answer


Let radii be 2x and 3x
Then ratio between their
Circumferences = 2πr1 : 2πr2
= 2π(2x) : 2π(3x)
= 2x : 3x
= 2 : 3 (a)

Question 12.
If the ratio of the radii of two circles is 3 : 5, then the ratio of their areas is
(a) 3 : 5
(b) 5 : 3
(c) 25 : 9
(d) 9 : 25

Answer


The ratio of radii of two circles is 3 : 5
Let radii of two circles be 3x, and 5x
Then ratio between then areas be
π(3x)2 : π(5x)2 = 97πx2 : 25πx2
= 9 : 25 (d)

Question 13.
The perimeter of a semicircle (including its diameter) of radius 7 cm is
(a) 22 cm
(b) 29 cm
(c) 36 cm
(d) 44 cm

Answer


The perimeter of a semicircle
(including diameter) of radius 7 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions Q13

Question 14.
Area of a rectangle and the area of a circle are equal. If the dimensions of the rectangle are 14 cm × 11 cm, then the radius of the circle is
(a) 21 cm
(b) 14 cm
(c) 10.5 cm
(d) 7 cm

Answer


Area of a rectangle = Area of a circle
Dimensions of the rectangle are 14 cm × 11 cm
Area of circle = 14 × 11 = 154 cm2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions Q14 


Higher Order Thinking Skills 

(HOTS), Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Chapter-16

Question 1.

In the given figure, ABDE is a parallelogram, find the area of the trapezium ACDE.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions HOTS 1

Answer


In the given figure,
ABDE is a parallelogram and ACDE is a trapezium
whose bases are 13 m and height = 6.5 m
Area = \frac { 1 }{ 2 } (Sum of parallel sides) × Height
\frac { 1 }{ 2 } (13 + 7) × 6.5 m2
\frac { 1 }{ 2 } × 20 × 6.5 = 65 m2

Question 2.
In the given figure, the length of the rectangle is 28 cm. Find the area of the shaded region.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions HOTS 2

Answer


In the given figure,
Length of rectangle = 28 cm
Then diameter of each circle = \frac { 28 }{ 2 } = 14 cm
and radius = \frac { 14 }{ 2 } = 7 cm
Breadth of rectangle = 14 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions HOTS 2.1

Question 3.
In the given figure, ABCD is a square of side 14 cm. A, B, C, and D are centers of circular arcs of equal radius. Find the perimeter and the area of the shaded region.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Objective Type Questions HOTS 3

Answer


In the given figure, ABCD is a square of side 14 cm
Area of square = (Side)2 = (14)2 = 196 cm2
Now radius of each quadrant = \frac { 14 }{ 2 } = 7 cm
Area of 4 quadrants = 7 × \frac { 1 }{ 4 } × πr2
\frac { 22 }{ 7 } × 7 × 7 = 154 cm2
Area of shaded portion = Area of square – Area of 4 quadrant
= 196 – 154 = 42 cm2
and perimeter = 4 × \frac { 1 }{ 4 } × 2πr
= 2πr = 2 × \frac { 22 }{ 7 } × 7 = 44 cm


Check Your Progress

Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal ICSE Mathematics Solutions Chapter-16

Question 1.
A 3 m wide path runs outside and around a rectangular park of length 125 m and breadth 65 m. Find the area of the path.

Answer


Length of rectangular park (l) = 125 m
and breadth (b) = 65 m
Width of path around it = 3 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q1
Outer length (L) = 125 + 2 × 3 = 125 + 6 = 131 m
and breadth = 65 + 2 × 3 = 65 + 6 = 71 m
Area of path = L × B – l × b
= 131 × 71 – 125 × 65
= 9301 – 8125 = 1176 m2

Question 2.
In the given figure, all adjacent line segments are at right angles. Find:
(i) the area of the shaded region
(ii) the area of the unshaded region.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q2

Answer


In the given figure,
Length (l) = 22 m
and breadth (b) = 14 m
Width of length wire region = 3 m
and breadth wire = 2 m
Area of shaded portion = 22 × 3 + 14 × 2 – 3 × 2 m2
= 66 + 28 – 6
= 88 m2
Total area = l × b = 22 × 14 = 308 m2
Area of unshaded region = 308 – 88 = 220 m2

Question 3.
Find the area of a triangle whose:
(i) base = 2 m, height = 1.5 m
(ii) base = 3.4 m and height = 90 cm

Answer


(i) Base of a triangle (b) = 2 m
Height (h) = 1.5 m
Area = \frac { 1 }{ 2 } × b × h
\frac { 1 }{ 2 } × 2 × 1.5 = 1.5 m2
(ii) Base of the triangle (b) = 3.4 m
and height (h) = 90 cm = \frac { 90 }{ 100 } = \frac { 9 }{ 10 } m
Area = \frac { 1 }{ 2 } × b × h
\frac { 1 }{ 2 } × 3.4 × \frac { 9 }{ 10 }
\frac { 30.6 }{ 20 } = 1.53 m2

Question 4.
In the given figure, PQRS is a parallelogram. QM is the height from Q to SR and QN is the height from Q to PS. If SR = 12 cm, PS = 8 cm and QM = 7.6 cm, find:
(i) the area of the parallelogram PQRS
(ii) the length of QN.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q4

Answer


In the given figure,
PQRS is a parallelogram in which QM ⊥ SR and QN ⊥ PQ
SR = 12 cm, PS = 8 cm, QM = 7.6 cm
(i) Area of ||gm ABCD = b × h
= SR × QM
= 12 × 7.6 cm2
= 91.2 cm2
Base PS = 8 cm
Area of ||gm = 91.2 cm2
Height QN = \frac { Area }{ Base } = \frac { 91.2 }{ 8 } = 11.4 cm

Question 5.
From the given figure, find
(i) the area of ΔABC
(ii) length of BC
(iii) the length of altitude from A to BC.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q5

Answer


In the given figure,
ABC is a right angled triangle in which
AB = 3 cm , AC = 4 cm
AD ⊥ BC
(i) Area ΔABC = \frac { 1 }{ 2 } × Base × Height
\frac { 1 }{ 2 } × 3 × 4 = 6 cm2
(ii) BC2 = AB2 + AC2 (Pythagoras Theorem)
= 32 + 42 = 9 + 16 = 25 = (5)2
BC = 5 cm
(iii) Now length of altitude AD
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q5.1

Question 6.
In the given figure, the area of the right-angled triangle is 54 cm2. If one of its legs is 12 cm long, find its perimeter.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q6

Answer


In the given figure,
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q6.1
Area of right-angled triangle = 54 cm2
Length of one leg AB = 12 cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q6.2
Now AC2 = AB2 + BC2 (Pythagoras Theorem)
= 122 + 92 = 144 + 81 = 225 = (15)2
AC = 15 cm
Now perimeter = AB + BC + AC = 12 + 9 + 15 = 36 cm

Question 7.
If the area of a circle is 78.5 cm2, find its circumference. (Take π = 3.14)

Answer


Area of a circle = 78.5 cm2
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q7
Circumference = 2πr = 2 × 3.14 × 5 = 31.4 cm

Question 8.
Find the circumference of the circle whose area is 16 times the area of the circle with diameter 7 cm.

Answer


Diameter of first circle = 7 cm
Radius (r) = \frac { 7 }{ 2 } cm
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q8
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q8.1

Question 9.
From square cardboard, a circle of the biggest area was cut out. If the area of the circle is 154 cm2, calculate the original area of the cardboard.

Answer


From square cardboard, the biggest circle is cut out
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q9
Side of square = diameter of the circle = 2 × 7 = 14 cm
Area of square cardboard = (Side)2 = (14)2 = 196 cm2

Question 10.
A road 3.5 m wide surrounds a circular park whose circumference is 88 m. Find the cost of paving the road at the rate of ₹ 60 per square meter.

Answer


Circumference of a circular park = 88 m
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q10
Width of road surounded it = 3.5 m
Outer radius (R) = 14 + 3.5 = 17.5 m
Area of road = πR2 – πr2 = π(R2 – r2)
\frac { 1 }{ 2 } × (17.52 – 142)
\frac { 1 }{ 2 } × 31.5 × 3.5
= 346.5 m2
Cost of paving the road = ₹ 60 per m2
Total cost = ₹ 60 × 346.5 = ₹ 20790

Question 11.
In the given figure, ABCD is a square of side 14 cm. Find the area of the shaded region.
Take π = \frac { 22 }{ 7 }
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q11

Answer


In the given figure, ABCD is a square whose side is 14 cm.
Area of square = (Side)2 = (14)2 cm2 = 14 × 14 = 196 cm2
Radius of each circle in it = \frac { 7 }{ 2 } cm
Area of 4 circles = 4 × πr2
= 4 × \frac { 22 }{ 7 } × \frac { 7 }{ 2 } × \frac { 7 }{ 2 }
= 154 cm2
Area of shaded portion =196 – 154 = 42 cm2

Question 12.
The boundary of a shaded region in the given figure consists of three semicircles, the smaller being equal. If the diameter of the larger one is 28 cm, find
(i) the length of the boundary
(ii) the area of the shaded region.
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q12

Answer

In the given figure,

There are a bigger semicircle and two small semicircles
Diameter of bigger semicircle = 28 cm
Radius (R) = \frac { 28 }{ 2 } = 14 cm
and radius of each of smaller semicircles = \frac { 14 }{ 2 } = 7 cm
Now the area of shaded portion
= Area of bigger semicircle + Area of one smaller on semicircle
– Area of another smaller semicircle
Both small semicircles have the same area
ML Aggarwal Class 7 Solutions for ICSE Maths Chapter 16 Perimeter and Area Check Your Progress Q12.1

 

 

-:  End of Perimeter And Area Class-7 ML Aggarwal Solutions  :–

 

Return to –  ML Aggarwal Maths Solutions for ICSE Class -7


Thanks

 

Share with your friends

You might also like
Leave a comment