Unitary Method MCQs Class 6 RS Aggarwal Exe-9B Goyal Brothers ICSE Maths Solutions Ch-9. In this article you will learn Multiple Choice Questions on Unitary Method. Visit official Website **CISCE** for detail information about ICSE Board Class-6 Mathematics.

## Unitary Method MCQs Class 6 RS Aggarwal Exe-9B Goyal Brothers ICSE Maths Solutions Ch-9

Board | ICSE |

Publications | Goyal brothers Prakashan |

Subject | Maths |

Class | 6th |

Ch-9 | Unitary Method |

Writer | RS Aggrawal |

Book Name | Foundation |

Topics | Solution of Exe-9B (MCQs) |

Academic Session | 2024 – 2025 |

**MCQs on Unitary Method with Answer**

**Que-1: If the cost of 14 pens is Rs378, what is the cost of 8 such pens ?**

(a) Rs212 (b) Rs214 (c) Rs216 (d) Rs218

**Sol: **(c) Rs216

**Reason: **cost of 14 pens = Rs378

Cost one pen = 378/14

first find the cost of one pen = 27

so, multiply it with 8

therefore cost of 8 pens will be 216

**Que-2: A rail journey of 50km costs Rs160. How much will a journey of 80 km cost ?**

(a) Rs260 (b) Rs256 (c) Rs280 (d) none of these

**Sol: **(b) Rs256

**Reason: **A rail journey of 50km costs ₹160

therefore, the cost in covering 1km = ₹160/50

By unitary the method,

80km = 80×(160/50) = ₹256

Hence, the cost of the journey of ₹256

**Que-3: A car consumes 6 litres of petrol in covering 81 km. How much distance will it cover in 10 litres ?**

(a) 108km (b) 124km (c) 135km (d) 141km

**Sol: **(c) 135 km

**Reason: **In 6 litres the car can travel 81 km.

= 6 litres = 81 km

= 1 litre = 81/6 = 27/2 = 13.5 km

So in 10 litres,

= 10 litres = 13.5 * 10 = 135 km.

**Que-4: A car covers 450 km in 4*(1/2) hours. How much time will it take in covering 350 km?**

(a) 3 hours (b) 3*(1/4) hours (c) 3*(1/2) hours (d) 4 hours

**Sol: **(c) 3*(1/2) hours

**Reason: **A car cover 450 km in 4*(1/2) hours or 9/2 hours

by unitary method,

distance covered by car in 1 hour = 450/(9/2)

= (450×2)/9

= 900/9 = 100km

= 350/100 = 3.5hours or 3*(1/2) hours

Hence, the time will it take in covering 350km is 3*(1/2)hours.

**Que-5: If the cost of 5 bars of soap is Rs85, what will be the cost of 1 dozen such bars ?**

(a) Rs238 (b) Rs204 (c) Rs198 (d) Rs208

**Sol: **(b) Rs204

**Reason: **5 bars = ₹85

1 bar = ₹85÷5=₹17

12 bars = ₹17×12=₹204 (1 dozen = 12)

Answer: ₹204

**Que-6: If the cost of 6 note-books is Rs282, what is the cost of 8 such note-books ?**

(a) Rs376 (b) Rs243 (c) Rs348 (d) Rs364

**Sol: **(a) Rs376

**Reason: **Let’s assume ‘x’ represents the cost of 8 books.

According to the given information:

Cost of 6 books / Cost of 8 books = 282 / x

Using cross-multiplication, we can solve for ‘x’:

6 * x = 8 * 282

6x = 2256

x = 2256 / 6

x = 376

**Que-7: If the cost of 16 oranges is Rs124, how many oranges can be bought for Rs155 ?**

(a) 18 (b) 24 (c) 20 (d) none of these

**Sol: **(c) 20

**Reason: **the cost of 16 oranges is ₹124

the cost of 1 orange is = 124/16

= Rs7.75

therefore, = 155/(124/16)

= (155×16)/124 = 20

**Que-8: If the cost of 20 packets of 8 pencils each is Rs400, what is the cost of 25 packets of 12 pencils each ?**

(a) Rs725 (b) Rs750 (c) Rs735 (d) Rs760

**Sol: **(b) Rs750

**Reason: **20 packets – Rs 400

cost of one packet 400/20= 20 Rs

Cost of one pencil is 20/8= 2.5 Rs

cost of one packet 12 pencils x 2.5 Rs = 30 Rs

cost of 25 packets = 25 x 30 Rs = Rs 750.

— : Unitary Method MCQs Class 6 RS Aggarwal Exe-9B Goyal Brothers ICSE Maths Solutions :–

**Return to :- ICSE Class -6 RS Aggarwal Goyal Brothers Math Solutions**

Thanks

Please share with yours friends if helpful