# Arithmetic Progression Concise Solutions for ICSE Maths Chapter-10

## Chapter-10 Arithmetic Progression Selina Solutions

**Arithmetic Progression Concise Solutions** for ICSE Maths Chapter-10.** Solutions** of **Arithmetic Progression **with Exercise – 10 (A), Exercise – 10 (B), Exercise – 10 (C), Exercise – 10 (D), Exercise –10 (E) and Exercise – 10 (F) for** Concise **Selina Maths for ICSE Board Class 10th. **Concise Solutions Matrices **Chapter – 10 for ICSE Maths Class 10 is available here. All **Solutions **of **Concise** Selina of Chapter 10 **Arithmetic Progression** has been solved according instruction given by council. This is the **Solutions **of Chapter-10 **Arithmetic Progression** for ICSE Class 10th. ICSE Maths text book of **Concise** is In series of famous ICSE writer in maths. **Concise** is most famous among students.

## Arithmetic Progression Concise Solutions for ICSE Maths Chapter-10

The Solutions of Concise Mathematics Chapter 10 ,**Arithmetic Progression** for ICSE Class 10th have been solved. Experience teachers Solved Chapter-10 **Arithmetic Progression** to help students of class 10th ICSE board. Therefore the ICSE Class 10th Maths **Solutions** of **Concise** Selina Publishers Maths helpful on various topics which are prescribed in most ICSE Maths textbooks

–:** Select Toipc:–**

**Ex- 10(A), Ex -10(B), Ex-10(C), **

**Exe 10(D) , Ex-10(E), Ex-10(F)**

**Exercise-10(A)**, Arithmetic Progression Concise Solutions

#### Question 1

Which of the following sequences are in arithmetic progression?

(i) 2, 6, 10, 14, …….

(ii) 15, 12, 9, 6,…….

(iii) 5, 9, 12, 18, ……

(iv) ,…..

#### Answer 1

(i) 2, 6, 10, 14,

Here, d = 6 – 2 = 4

10 – 6 = 4

14 – 10 = 4

∴ In each case (d) is same.

∴It is an arithmetic progression.

#### Question 2

The nth term of a sequence is (2n – 3), find its fifteenth term.

#### Answer 2

T_{n} = 2n – 3

T_{15} = 2 x 15 – 3

= 30 – 3

= 27

#### Question 3

If the pth term of an A.P. is (2p + 3); find the A.P.

#### Answer 3

T_{p} = 2p + 3

and T_{1} = 2 x 1 + 3 = 2 + 3 = 5

so T_{2} = 2 x 2 + 3 = 4 + 3 = 7

then T_{3} = 2 x 3 + 3 = 6 + 3 = 9

∴A.P. is 5, 7, 9,…..

#### Question 4.

Find the 24th term of the sequence : 12, 10, 8, 6,…

#### Answer 4

A.P. is 12, 10, 8, 6,……

Here a = 12, d = 10 – 12 = – 2

T_{n} = a + (n – 1)d

T_{24} = 12 + (24 – 1) x ( – 2)

= 12 + 23 x ( – 2)

and = 12 – 46

hence = – 34

#### Question 5.

**Find the 30th term of the sequence :**

**, 1, ,….**

#### Answer 5

#### Question 6

Find the 100th term of the sequence :

√3, 2√3, 3√3,….

#### Answer 6

3, 2√3, 3√3,….

Here a = √3, d = 2√3 – √3 = √3

#### Question 7

**Find the 50th term of the sequence :**

**, , ,……**

**Answer 7**

** **, , ,……

=>, , ,…..

#### Question 8

**Is 402 a term of the sequence :**

**8, 13, 18, 23,…?**

**Solution: 8**

In sequence 8, 13, 18, 23,…..

a = 8 and d = 13 – 8 = 5

Let 402 be the nth term, then

402 = a + (n – 1)d = 8 + (n – 1) x 5

= n – 1

=> = n – 1

394 is not exactly divisible by 5,

∴ 402 is not its term.

#### Question 9.

**Find the common difference and 99th term of the arithmetic progression :**

**, , ,…..**

**Solution 9**

, , ,…..

here a =

=

#### Question 10.

How many terms are there in the series:

(i) 4, 7, 10, 13,…..148 ?

(ii) 0.5, 0.53, 0.56,…..1.1 ?

(iii) , 1, ,….3 ?

#### Answer 10

(i) 4, 7, 10, 13,…..148 ?

Here a = 4, d = 7 – 4

= 3

Let 148 be the nth term, then

#### Question 11.

Which term of the A.P. 1 + 4 + 7 + 10 +……is 52 ?

#### Answer 11

A.P. is 1, 4, 7, 10,……is 52

Here a = 1, d = 4 – 1 = 3

Let 52 be the nth term, then

#### Question 12.

If 5th and 6th terms of an A.P. are respectively 6 and 5, find the 11th term of the A.P.

#### Answer 12

5th term (T_{5}) = 6

=> 6 = a + 4d

and T_{6} = 5

=> 5 = a + 5d

#### Question 13.

If t_{n} represents nth term of an A.P., t_{2} + t_{5} – t_{3} = 10 and t_{2} + t_{9} = 17, find its first term and its common difference.

#### Answer 13

Let first term of an A.P. be a

and common difference = d

Then T_{n} is the nth term

#### Question 14.

Find the 10th term from the end of the A.P. 4, 9, 14,…. 254.

#### answer 14

We know that rth term from the end

= (n – r + 1)th from the beginning

Here, a = A, d = 9 – 4 = 5,

nth term = 254

#### Question 15.

Determine the arithmetic progression whose 3rd term is 5 and 7th term is 9.

#### Answer 15

Let a be the first term and d be the common difference, then

T_{3} = a + 2d – 5

T_{7} = a + 6d = 9

#### Question 16.

Find the 31st term of an A.P. whose 10th term is 38 and 16th term is 74.

#### Answer 16

Let a be the first term and d be the common difference, then

T_{10} = a + 9d =38

and T_{16} = a + 15d = 74

#### Question 17.

Which term of the series :

21, 18, 15, is – 81 ?

Can any term of this series be zero ? If yes, find the number of term.

#### Answer 17

21, 18, 15, 1….. – 81

Here a = 21,d = 18 – 21 = – 3,

nth term = – 81

#### Question 18.

An A.P. consists of 60 terms. If the first and the last terms be 7 and 125 respectively, find the 31st term.

#### Answer 18

Given : An A.P. consists of 60 terms

a = 7

and a_{60} = 125

=> a + (60 – 1 )d = 125

and => 7 + 59 d = 125

=> 59d= 125 – 7

then => d = = 2

now, a_{31} = a + (n – 1)d

= 7 + (31 – 1) x 2

and = 7 + 30 x 2

Hence = 67

#### Question 19.

The sum of the 4th and the 8th terms of an A.P. is 24 and the sum of the sixth term and the tenth term is 34. Find the first three terms of the A.P.

#### Answer 19

In an A.P.

T_{4} + T_{8} = 24

T_{6} + T_{10} =34

Let a be the first term and d be the common difference

#### Question 20.

If the third term of an A.P. is 5 and the seventh terms is 9, find the 17th term

#### Answer 20

Let the first term of an A.P. = a

and the common difference of the given A.P. = d

As, we know that,

**exercise 10 (B)**, **Solutions of Chapter-10 Arithmetic Progression Concise Maths**

#### Question 1

In an A.P., ten times of its tenth term is equal to thirty times of its 30th term. Find its 40th term

#### Answer 1

In an A.P.

10T_{10} = 30T_{30}

We know that,

If m times of mth term = n times of nth term

Then its (m + n)th term = 0

∴ 10T_{10} = 30T_{30}

Then T_{10+30} = 0 or T_{40} = 0

#### Question 2

How many two-digit numbers are divisible by 3 ?

#### Answer 2

Two digits numbers are 10 to 99

and two digits numbers which are divisible

by 3 are 12, 15, 18, 21,….99

Here a = 12, d = 3 and l = 99

Now, Tn = l = a + (n – 1 )d

99 = 12 + (n – 1) x 3

=> 99 – 12 = 3(n – 1)

=> 87 = 3(n – 1)

=> = n – 1

=> n – 1 = 29

n = 29 + 1 = 30

Number of two digit number divisible by 3 = 30

#### Question 3

Which term of A.P. 5, 15, 25, will be 130 more than its 31st term?

#### Answer 3

A.P. is 5, 15, 25,….

Let T_{n} = T_{31} + 130

In A.P. a = 5, d = 15 – 5 = 10

∴ T_{n} = a + 30d + 130 = 5 + 30 x 10 +130

= 5 + 300 + 130 = 435

∴ n + (n – 1)d = 435

=> 5 + (n – 1) x 10 = 435

=> (n – 1) x 10 = 435 – 5 = 430

n – 1 = = 43

n = 43 + 1 = 44

∴ The required term is 44th.

#### Question 4.

Find the value of p, if x, 2x + p and 3x + 6 are in A.P.

#### Answer 4

A.P. is x, 2x + p, 3x + 6

2x + p – x = 3x + 6 – 2x + p

x + p = x – p + 6

=>2p = 6

=>p = = 3

Hence p = 3

#### Question 5.

If the 3rd and the 9th terms of an arithmetic progression are 4 and – 8 respectively, which term of it is zero?

#### Answer 5

In an A.P.

T_{3} = 4 and T_{9} = – 8

Let a be the first term and d be the common difference, then

#### Question 6

How many three-digit numbers ate divisible by 87 ?

Answer 6

Three digits numbers are 100 to 999

999 – 42 = 957

Numbers divisible by 87 will be 174,….., 957

Let n be the number of required three digit number.

Here, a = 174 and d = 87

l = 957 = a + (n – l)d

= 174 + (n – 1) x 87

=> (n – 1) x 87 = 957 – 174 = 783

n – 1 = = 9

n = 9 + 1 = 10

There are 10 such numbers

#### Question 7.

For what value of n, the nth term of A.P. 63, 65, 67,….. and nth term of A.P. 3, 10, 17,…… are equal to each other?

#### Answer 7

We are given,

nth term of 63, 65, 67, …….

=> nth term of 3, 10, 17,…….

=> In first A.P., a_{1} = 63, d_{1} = 2

and in second A.P., a_{2} = 3, d_{2} = 1

∴ Required nth term will be 13th

**Question 8.**

Determine the A.P. whose 3rd term is 16 and the 7th term exceeds the 5th term by 12.

#### Answer 8

T_{3} = 16, and T_{7} = T_{5} + 12

Let a be the first term and d be the common difference

T_{3} = a + 2d – 16 …(i)

T_{7} = T_{5} + 12

a + 6d = a + 4d + 12

=> 6d – 4d = 12 => 2d – 12

so => d = = 6

and in (i),

a + 6 x 2 = 16

=> a + 12 = 16

hence =>a = 16 – 12 = 4

A.P. will be 4, 10, 16, 22,……

#### Question 9.

If numbers n – 2, 4n – 1 and 5n + 2 are in A.P., find the value of n and its next two terms.

#### ANSWER 9

n – 2, 4n – 1 and 5n + 2 are in A.P.

(4n – 1) – (n – 2) = (5n + 2) – (4n – 1)

=> 4n – 1 – n + 2 = 5n + 2 – 4n + 1

=> 4n – n – 5n + 4n = 2 + 1 + 1 – 2

and =>2n = 2 =>n = = 1

4n – 1 = 4 x 1 – 1 = 4 – 1 = 3

n – 2 = 1 – 2 = – 1

and 5n + 2 = 5 x 1 + 2 = 5 + 2 = 7

A.P. is – 1, 3, 7, ……

and next 2 terms will 11, 15

#### Question 10.

Determine the value of k for which k^{2} + 4k + 8, 2k^{2} + 3k + 6 and 3k^{2} + 4k + 4 are in A.P.

#### Answer 10:

k^{2} + 4k+ 8, 2k^{2} + 3k + 6 and 3k^{2} + 4k + 4 are in A.P.

(2k^{2} + 3k + 6) – (k^{2} + 4k + 8)

= (3k^{2} + 4k + 4) – (2k^{2} + 3k + 6)

and => 2k^{2} + 3k + 6 – k^{2} – 4k – 8

= 3k^{2} + 4k + 4 – 2k^{2} – 3k – 6

so => k^{2} – k – 2 = k^{2} + k – 2

=> k^{2} – k – k^{2} – k = – 2 + 2

therefore => – 2k = 0

=> k = 0

Hence k = 0

#### Question 11.

If a, b and c are in A.P. show that :

(i) 4a, 4b and 4c are in A.P.

(ii) a + 4, b + 4 and c + 4 are in A.P.

#### Answer 11

a, b, c are in A.P.

2b = a + c

(i) 4a, 4b and 4c are in A.P.

If 2(4b) = 4a + 4c

and If 8b = 4a + 4c

2b = a + c which is given

(ii) a + 4, b + 4 and c + 4 are in A.P.

If 2(b + 4) = a + 4 + c + 4

and If 2b + 8 = a + c + 8

If 2b = a + c which is given

#### Question 12.

An A.P. consists of 57 terms of which 7th term is 13 and the last term is 108. Find the 45th term of this A.P.

#### Answer 12

Number of terms in an A.P. = 57

T_{7} = 13, l= 108

To find T_{45}

Let a be the first term and d be the common difference

=> a + 6d = 13 …(i)

a + (n – 1 )d= 108

=> a + (57 – 1 )d= 108

=> a + 56d = 108

Subtracting,

#### Question 13

4th term of an A.P. is equal to 3 times its term and 7th term exceeds twice the 3rd term by 1. Find the first term and the common difference.

#### Answer 13

In A.P

T_{4} = 3 x T_{1}

T_{7} = 2 x T_{3} + 1

Let a be the first term and d be the common

difference

#### Question 14.

The sum of the 2nd term and the 7th term of an A.P. is 30. If its 15th term is 1 less than twice of its 8th term, find the A.P.

#### Answer 14

In an A.P.

T_{2} + T_{7} = 30

T_{15} = 2T_{8} – 1

Let a be the first term and d be the common difference

a + d + a + 6d = 30

#### Question 15.

In an A.P., if mth term is n and nth term is m, show that its rth term is (m + n – r)

#### Answer 15

In an A.P.

T_{m} = n and T_{n} = m

Let a be the first term and d be the common difference, then

T_{m} = a + (m – 1 )d = n

#### Question 16.

Which term of the A.P. 3, 10, 17,…..will be 84 more than its 13th term?

#### Answer 16

A.P. is 3, 10, 17,….

Here, a = 2, d = 10 – 3 = 7

**Exe- 10(C), Concise Maths Solutions of Chapter-10 Arithmetic Progression (AP)**

#### Question 1.

Find the sum of the first 22 terms of the A.P. : 8, 3, – 2,…..

#### Answer 1

A.P. = 8, 3, – 2,…..

Here, a = 8, d = 3 – 8 = – 5, n = 22

__Question __2.

How many terms of the A.P. : 24, 21, 18, must be taken so that their sum is 78 ?

#### Answer 2

Let n term of the given A.P. be taken

and A.P. = 24, 21, 18……

Let n be the number of terms.

Here, a = 24, d = 21 – 24 = – 3, S_{n} = 78

#### Question 3.

Find the sum of 28 terms of an A.P. whose nth term is 8n – 5.

#### Answer 3

nth term (T_{n}) = 8n – 5

T_{1} = 8 – 5 = 3

and T_{2} = 8 x 2 – 5 = 16 – 5 = 11

therefor T_{3} = 8 x 3 – 5 = 24 – 5 = 19

so A.P. is 3, 11, 19,

hence , a = 3,d = 11 – 3 = 8 and n = 28

#### Question 4.

Find the sum of :

(i) all odd natural numbers less than 50.

(ii) first 12 natural numbers each of which is a multiple of 7.

#### Answer 4

(i) Sum of all odd natural numbers less then 50

1 + 3 + 5 + 7 +…….+ 49

Here a = 1, d = 3 – 1 = 2

Let n be the number of term, then

49 = a + (n – 1)d

=> 49 = 1 + (n – 1) x 2

=> 49 – 1 = (n – 1) x 2

#### Question 5.

Find the sum of first 51 terms of an A.P. whose 2nd and 3rd terms are 14 and 18 respectively.

#### Answer 7

Sum of first 51 terms of an A.P. in which T_{2} = 14 and T_{3} = 18

d = T_{3} – T_{2} = 18 – 14 = 4

and T_{2} = a + d

=> 14 = a + 4

=> a = 14 – 4 = 10

A.P. = 10, 14, 18, 22,….

#### Question 6.

The sum of first 7 terms of an A.P. is 49 and that of first 17 terms of it is 289. Find the sum of first tt terms.

Solution:

S_{7} = 49,

S_{17} = 289

__Question __7.

The first term of an A.P. is 5, the last term is 45 and the sum of its terms is 1000. Find the number of terms and the common difference of the A.P.

#### Answer 7

First term of an AP (a) = 5

Last term = 45

and S_{n} = 1000

#### Question 8.

Find the sum of all natural numbers between 250 and 1000 which are divisible by 9.

#### Answer 8

All natural numbers between 250 and 1000 which are divisible by 9 are

252, 261, 270……999

#### Question 9.

The first and the last terms of an A.P. are 34 and 700 respectively. If the common difference is 18, how many terms are there and what is their sum?

#### Answer 9

In an A.P.

T_{1} = a = 34, l = 700, d = 18

Let n be the number of terms, then

T_{n} = a + (n – 1 )d

=> 700 = 34 + (n – 1) x 18

=> 700 – 34 = 18(n – 1)

=> 180 – 0 = 666

#### Question 10.

In an A.P. the first term is 25, nth term is – 17 and the sum of n terms is 132. Find n and the common difference.

#### Answer 10

In an A.P.

First term (a) = 25

nth term = – 17

and S_{n} = 132

Let d be the common difference

#### Question 11.

If the 8th term of an A.P. is 37 and the 15th term is 15 more than the 12th term, find the A.P. Also, find the sum of first 20 terms of this A.P.

#### Answer 11

In an A.P.

8th term = 37

15th term = 12th term + 15

Let a be the first term and d be the common difference, then

#### Question 12.

Find the sum of all multiples of 7 lying between 300 and 700.

#### Answer 12

Multiples of 7 lying between 300 and 700 are 301, 308, 315, 322,…., 693

#### Question 13.

The sum of n natural numbers is 5n² + 4n. Find its 8th term

#### .Answer 13

Sum of n natural number = 5n² + 4n

S_{n} = 5n² + 4n

S_{1}(a) = 5 x (1)² + 4 x 1

= 5 + 4 = 9

S_{2} = 5(2)² + 4 x 2 = 20 + 8 = 28

S_{2} – S_{1} = T_{2} = 28 – 9 = 19

=> a + d = 19 => 9 + d = 19

d = 19 – 9 = 10

a = 9, d = 10

T_{8} = a + (n – 1 )d = 9 + (8 – 1) x 10

= 9 + 7 x 10 = 9 + 70 = 79

#### Question 14.

The fourth term of an A.P. is 11 and the eighth term exceeds twice the fourth term by 5. Find the A.P. and the sum of first 50 terms.

#### Answer 14

In an A.P.

T_{4 }= 11

T_{8} = 2T_{4} + 5

Now, a + 3d = 11

a + 7d = 2 x 11 + 5 = 22 + 5 = 27

Subtracting, 4d = 16

=> d = = 4

** EXE- 10 (D), Concise (Selina Publications) Solutions for ICSE Maths Chapter-10 Arithmetic Progression **

#### Question 1.

Find three numbers in A.P. whose sum is 24 and whose product is 440.

#### Answer 1

Let three numbers be a – d, a, a + d

a – d + a + a + d = 24

#### Question 2.

The sum of three consecutive terms of an A.P. is 21 and the slim of their squares is 165. Find these terms.

#### Answer 2

Let three consecutive numbers in A.P. are

a – d, a, a + d

a – d + a + a + d = 21

#### Question 3.

The angles of a quadrilateral are in A.P. with common difference 20°. Find its angles.

#### Answer 3

Let the angles of a quadrilateral are

a, a + d, a + 2d, a + 3d

d= 20°

a + a + d + a + 2d + a + 3d = 360°

(Sum of angles of a quadrilateral)

=> 4a + 6d = 360°

=> 4a + 6 x 20° = 360°

=> 4a + 120° = 360°

=> 4a = 360 – 120° = 240°

a = = 60°

Angles are 60°, 80°, 100°, 120°

#### Question 4.

Divide 96 into four parts which are in A.P. and the ratio between product of their means to product of their extremes is 15 : 7.

#### Answer 4

Number = 96

Let its four parts be a, a + d, a + 2d, a + 3d

a + a + d + a + 2d + a + 3d = 96

=> 4a + 6d = 96

=> 2a + 3d = 48 …(i)

Product of means : Product of extremes = 15 : 7

#### Question 5.

** ****Find five numbers in A.P. whose sum is and the ratio of the first to the last terms is 2 : 3.**

**Answer 5**

Let 5 numbers in A.P. be

a, a + d, a + 2d, a + 2d, a + 4d

a + a + d + a + 2d + a + 3d + a + 4d =

**Question 6.**

**Split 207 into three parts such that these parts are in A.P. and the product of the two smaller parts is 4623.**

**Answer 6**

Number = 207

Let part be a – d, a, a + d

a – d + a + a + d = 207

**Question 7.**

**The sum of three numbers in A.P. is 15 the sum of the squares of the extreme is 58. Find the numbers**

**Solution:**

Let three numbers in A.P. be a – d, a, a + d

a – d + a + a + d = 15

=> 3a = 15

**Question 8.**

**Find four numbers in A.P. whose sum is 20 and the sum of whose squares is 120.**

**Answer 8**

** **Let four numbers in A.P. be

a – 3d, a – d, a + d, a + 3d

a – 3d + a – d + a + d + a + 3d = 20

**Question 9.**

**Insert one arithmetic mean between 3 and 13.**

**Answer 9**

Let A be the arithmetic mean between 3 and 13

A =

=

= 8

**Question 10.**

**The angles of a polygon are in A.P. with common difference 5°. If the smallest angle is 120°, find the number of sides of the polygon.**

**Answer 10**

Angles of a polygon are in A.P.

and common difference (d) = 5°

Smallest angle (a) = 120°

Let n be the number of sides of the polygon then sum of angles = (2n – 4) x 90°

a = 120° and d = 5°

**Question 11.**

**, and are in A.P**

**S.T : bc, ca and ab are also in A.P**

**Solution:**

, and are in A.P

We have to show that

**EXERCISE- 10 (E) Arithmetic Progression Solutions for Concise Maths**

**Question 1.**

**Two cars start together in the same direction from the same place. The first car goes at uniform speed of 10 km h ^{-1}. The second car goes at a speed of 8 km h^{-1} in the first hour and thereafter increasing the speed by 0.5 km h^{-1} each succeeding hour. After how many hours will the two cars meet ?**

**Answer 1**

Speed of first car = 10 km/hr

Speed of second car = 8 km/hr in first hour

**Question 2. Arithmetic Progression Concise Solutions**

**A sum of Rs 700 is to be paid to give seven cash prizes to the students of a school for their overall academic performance. If the cost of each prize is Rs 20 less than its preceding prize; find the value of each of the prizes.**

**Answer 2**

Total amount (S_{n}) = Rs 700

Cost of each prize is Rs 20 less than its preceding price or d = – 20

d = – 20 and n = 7

**Question 3.**

**An article can be bought by paying Rs 28,000 at once or by making 12 monthly installments. If the first installment paid is Rs 3,000 and every other installment is Rs 100 less than the previous one, find :**

**(i) amount of installment paid in the 9th month**

**(ii) total amount paid in the installment scheme.**

**Answer 3**

Total price of an article = Rs 28000

No. of installments (n) = 12

First installment (a) = RS 3000

d = Rs 100

**Question 4.**

**A manufacturer of TV sets produces 600 units in the third year and 700 units in the 7th year. Assuming that the production increases uniformly by a fixed number every year, find :**

**(i) the production in the first year.**

**(ii) the production in the 10th year.**

**(iii) the total production in 7 years.**

**Answer 4**

A manufacture of TV sets, he produces

No. of units in 3rd year = 600

No. of units in 7th year = 700

Let a be the first term and d be the common difference, then

**Question 5.**

**Mrs. Gupta repays her total loan of Rs 1.18,000 by paying installments every month. If the installment for the first month is Rs 1,000 and it increases by RS 100 every month, what amount will she pay as the 30th installment of loan? What amount of loan she still has to pay after the 30th installment?**

**Answer 5**

Total loan to be paid by Mrs. Gupta = Rs 118000

Installment for the first month (a) = Rs 1000

**Question 6. Arithmetic Progression Concise Solutions**

**In a school, students decided to plant trees in and around the school to reduce air pollution. It was decided that the number of trees, that each section of each class will plant, will be five times of the class to which the respective section belongs. If there are 1 to 10 classes in the school and each class has three sections, find how many trees were planted by the students?**

**Answer 6**

Number of classes = 10

Number of sections of each class = 3

Total number of sections = 10 x 3 = 30

Each section plant tree = 5 times of the class

Each section of 1st class will plant = 1 x 15 = 15

** EXERCISE -10 (F), Arithmetic Progression Concise Solutions for ICSE Maths **

**Question 1.**

**The 6th term of an A.P. is 16 and the 14th term is 32. Determine the 36th term.**

**Answer 1**

Let the first term and common difference of an A.P. be a and d

As, we know that,

**Question 2.**

**If the third and the 9th terms of an A.P. term is 12 and the last term is 106. Find the 29th term of the A.P.**

**Answer 2**

Let the first term and common difference of an A.P. be a and d.

As, we know that,

a_{n} = a + (n – 1 )d

a_{3} = a + (3 – 1 )d = a + 2d

Similarly,

**Question 3.**

**An A.P. consists of 50 terms of which 3rd term is 12 and the last term is 106. Find the 29th term of the A.P.**

**Answer 3**

Number of terms in an A.P. = 50

T_{3}= 12, l = 106

To find T_{29}

Let a be the first term and d be the common difference

=> a + 2d = 12 …(i)

**Question 4.**

**Find the arithmetic mean of :**

**(i) – 5 and 41**

**(ii) 3x – 2y and 3x + 2y**

**(iii) (m + n)² and (m – n)²**

**Answer 4**

(i) Arithmetic mean between – 5 and 41

=

=

Hence = 18

**Question 5.**

**Find the sum of first 10 terms of the A.P. 4 + 6 + 8 +…..**

**Answer 5**

A.P. = 4 + 6 + 8 +…….

Here, a = 4, d = 6 – 4 = 2, n = 10

**Question 6.**

**Find the sum of first 20 terms of an A.P. whose first term is 3 and the last term is 60.**

**Answer 6**

Sum of first 20 terms of an A.P. in which

a = 3 and a_{20} = 60

a_{20} = a + (20 – 1) x d

60 = 3 + 19 x d

19d = 60 – 3

d =

= 3

**Question 7.**

**How many terms of the series 18 + 15 + 12 +…..when added together will give 45 ?**

**Answer 6**

A.P. is 18 + 15 + 12 +…..

Here, a = 18, d = 15 – 18 = – 3

Given : S_{n} = 45

**Question 8. Arithmetic Progression Concise Solutions**

**The nth term of a sequence is 8 – 5n. Show that the sequence is an A.P.**

**Answer 8**

Given, a_{n} = 8 – Sn

a_{1} = 8 – 5 x (1) = 8 – 5 = 3

a_{2} = 8 – 5 x (2) = 8 – 10 = – 2

a_{3} = 8 – 5 x (3) = 8 – 15 = – 7

We see that

**Question 9.**

**The the general term (nth term) and 23rd term of the sequence 3, 1, – 1, – 3,……**

**Answer 9**

The progression 3, 1, – 1, – 3,…..is A.P.

with first term (a) = 3 and common difference (d) = 1 – 3 = – 2

**Question 10.**

**Which term of the sequence 3, 8, 13,…..is 78 ?**

**Answer 10**

Let 78 be the nth term

a = 3, d = 8 – 3 = 5, a_{n} = 78, n = ?

a + (n – 1)d = a_{n}

**Question 11.**

**Is – 150 a term of 11, 8, 5, 2,….. ?**

**Answer11**

11, 8, 5, 2,….1st term, a = 11

Common difference, d = 8 – 11 = – 3

a_{n} = – 150

=> a + (n – 1 )d = – 150

=> 11 + (n – 1) ( – 3) = – 150

**Question 12.**

**How many two digit numbers are divisible by 3 ?**

**Answer12**

Numbers divisible by 3 are 3, 6, 9, 12,….

Hence, lowest two digit number divisible by 3 = 12

and highest two digit number divisible by 3 = 99

**Question 13.**

**How many multiples of 4 lie between 10 and 250 ?**

**Answer 13**

Multiples of 4 between 10 and 250 are

12, 16, 20, 24,……, 248

Here, a = 12, d = 4, l = 248

**Question 14.**

**The sum of the 4th term and the 8th term of an A.P. is 24 and the sum of 6th term and the 10th term is 44. Find the first three terms of the A.P.**

**Answer 14**

In an A.P.

T_{4} + T_{8} = 24

T_{6} + T_{10} = 44

Let a be the first term and d be the common difference

**Question 15.**

**The sum of first 14 terms of an A.P. is 1050 and its 14th term is 140. Find the 20th term.**

**Answer 15**

Given a_{14} = 140

we know, a_{n} = a + (n – 1) x d

#### Question 16 Arithmetic Progression Concise Solutions

The 25^{th} term of an A.P. exceeds its 9^{th} term by 16. Find its common difference.

#### Answer 16

n^{th} term of an A.P. is given by t_{n}= a + (n – 1) d.

⇒ t_{25 } = a + (25 – 1)d = a + 24d and

t_{9} = a + (9 – 1)d = a + 8d

According to the condition in the question, we get

t_{25 }= t_{9} + 16

⇒ a + 24d = a + 8d + 16

and ⇒ 16d = 16

Hence ⇒ d = 1

#### Question 17

For an A.P., show that:

(m + n)^{th} term + (m – n)^{th} term = 2 × m^{th}term

#### Answer 17

Let a and d be the first term and common difference respectively.

⇒(m + n)^{th} term = a + (m + n – 1)d …. (i) and

(m – n)^{th} term = a + (m – n – 1)d …. (ii)

From (i) + (ii), we get

(m + n)^{th} term + (m – n)^{th} term

= a + (m + n – 1)d + a + (m – n – 1)d

and = a + md + nd – d + a + md – nd – d

= 2a + 2md – 2d

so = 2a + (m – 1)2d

Hence = 2[ a + (m – 1)d]

= 2 × m^{th}term

Hence proved.

#### Question 18

If the n^{th} term of the A.P. 58, 60, 62,…. is equal to the n^{th} term of the A.P. -2, 5, 12, …., find the value of n.

#### Answer 18

In the first A.P. 58, 60, 62,….

a = 58 and d = 2

t_{n} = a + (n – 1)d

⇒ t_{n} = 58 + (n – 1)2 …. (i)

In the first A.P. -2, 5, 12, ….

a = -2 and d = 7

t_{n} = a + (n – 1)d

⇒ t_{n}= -2 + (n – 1)7 …. (ii)

Given that the n^{th} term of first A.P is equal to the n^{th} term of the second A.P.

⇒58 + (n – 1)2 = -2 + (n – 1)7 … from (i) and (ii)

and ⇒58 + 2n – 2 = -2 + 7n – 7

⇒ 65 = 5n

Hence ⇒ n = 15

#### Question 19

Which term of the A.P. 105, 101, 97 … is the first negative term?

#### Answer 19 Arithmetic Progression Concise Solutions

Here a = 105 and d = 101 – 105 = -4

Let a_{n} be the first negative term.

⇒ a_{n} < 0

and ⇒ a + (n – 1)d < 0

⇒ 105 + (n – 1)(-4)<0

So ⇒ 105 – 4n + 4 <0

⇒ 109 – 4n < 0

Hence ⇒ 109 <4n

⇒ 27.25 < n

The value of n = 28.

Therefore 28^{th} term is the first negative term of the given A.P.

#### Question 20

How many three digit numbers are divisible by 7?

#### Answer 20

The first three digit number which is divisible by 7 is 105 and the last digit which is divisible by 7 is 994.

This is an A.P. in which a = 105, d = 7 and t_{n} = 994.

We know that n^{th} term of A.P is given by

t_{n} = a + (n – 1)d.

⇒ 994 = 105 + (n – 1)7

and ⇒ 889 = 7n – 7

So ⇒ 896 = 7n

Hence ⇒ n = 128

∴ There are 128 three digit numbers which are divisible by 7.

#### Question 21

Divide 216 into three parts which are in A.P. and the product of the two smaller parts is 5040.

#### Answer 21

Let the three parts of 216 in A.P be (a – d), a, (a + d).

⇒a – d + a + a + d = 216

⇒ 3a = 216

⇒ a = 72

Given that the product of the two smaller parts is 5040.

⇒a(a – d ) = 5040

⇒ 72(72 – d) = 5040

and ⇒ 72 – d = 70

Hence ⇒ d = 2

∴ a – d = 72 – 2 = 70, a = 72 and a + d = 72 + 2 = 74

Therefore the three parts of 216 are 70, 72 and 74.

#### Question 22 Arithmetic Progression Concise Solutions

Can 2n^{2} – 7 be the n^{th} term of an A.P? Explain.

#### Answer 22

We have 2n^{2} – 7,

Substitute n = 1, 2, 3, … , we get

2(1)^{2} – 7,

and 2(2)^{2} – 7,

so 2(3)^{2} – 7,

therefore 2(4)^{2} – 7, ….

Hence -5, 1, 11, ….

Difference between the first and second term = 1 – (-5) = 6

And Difference between the second and third term = 11 – 1 = 10

Here, the common difference is not same.

Therefore the n^{th} term of an A.P can’t be 2n^{2} – 7.

#### Question 23

Find the sum of the A.P., 14, 21, 28, …, 168.

#### Answer 23

Here a = 14 , d = 7 and t_{n} = 168

t_{n} = a + (n – 1)d

⇒ 168 = 14 + (n – 1)7

and ⇒ 154 = 7n – 7

then ⇒ 154 = 7n – 7

so ⇒ 161 = 7n

Hence ⇒ n = 23

We know that,

Therefore the sum of the A.P., 14, 21, 28, …, 168 is 2093.

#### Question 24

The first term of an A.P. is 20 and the sum of its first seven terms is 2100; find the 31^{st} term of this A.P.

#### Answer 24

Here a = 20 and S_{7} = 2100

We know that,

To find: t_{31} =?

t_{n} = a + (n – 1)d

Therefore the 31^{st} term of the given A.P. is 2820.** **

#### Question 25

Find the sum of last 8 terms of the A.P. -12, -10, -8, ……, 58.

#### Answer 25 Arithmetic Progression Concise Solutions

First we will reverse the given A.P. as we have to find the sum of last 8 terms of the A.P.

58, …., -8, -10, -12.

Here a = 58 , d = -2

Therefore the sum of last 8 terms of the A.P. -12, -10, -8, ……, 58 is 408.

The first term of an A.P. is 20 and the sum of its first seven terms is 2100; find the 31^{st} term of this A.P.

Solution 24

Here a = 20 and S_{7} = 2100

We know that,

To find: t_{31} =?

t_{n} = a + (n – 1)d

Therefore the 31^{st} term of the given A.P. is 2820.** **

**Chapter Wise Concise Maths Solution for ICSE Class 10th**

**GST ( Goods and Services Tax)****Banking****Shares and Dividends****Linear****In equations****in One Variable****Quadratic Equations****Solving Simple Problems (Based on Quadratic Equations)****Ratio and Proportion ( Including Properties and Uses )****Reminder and Factor Theorems****Matrices****Arithmetic Progression (Currently Open)****Geometric Progression****Reflection****Section And Mid Point Formula****Equation of a Line****Similarity (With Applications to Maps and Models )****Loci (Locus and its Constructions)****Circles****Tangents and Intersecting Chords****Constructions ( Circles)****Cylinder, Cone and Spheres (Surface Area and Volume )****Trigonometrical Identities****Heights and Distances****Graphical Representation (Histograms and Ogives)****Measures of Central Tendency (Mean , Median, Quartiles and Mode)****Probability**

**Other Subject Chapter-Wise Solution for ICSE**