Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8A Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8A Goyal Brothers ICSE Maths Solutions. We provide step by step Solutions of lesson/ Chapter-8 Unitary Method for ICSE Class-7 Foundation RS Aggarwal Mathematics of Goyal Brothers Prakashan to develop skill and confidence. Visit official Website CISCE for detail information about ICSE Board Class-7 Mathematics.

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8A Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8A Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Board ICSE
Publications Goyal brothers Prakashan
Subject Maths
Class 7th
Chapter-8 Unitary Method
Writer RS Aggrawal
Book Name Foundation
Topics Solution of Exe-8A
Academic Session 2024 – 2025

Unitary Method Class 7

 RS Aggarwal Exe-8A Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Question 1: 12 bags of rice having equal weights weigh 174 kg. How much will 20 such bags weight?

Answer-weight of 12 bags = 174 kg

weight of 1 bag =174/12 = 14.5

weight of 20 bags = 14.5 * 20 = 290 kg

Hence, 290 kg is the weight of 20 bags.

Question-2: 8 kg of tomatoes costs Rs 84. What is the cost of 14 kg of tomatoes?

Answer- cost of 8 kg tomatoes = Rs 84

cost of 1 kg tomato = 84 / 8 = 10.5

cost of 14 kg tomatoes = 10.5 * 14 = Rs 147

Hence, Rs 147 is the cost of 14 kg tomatoes.

Question-3: 16 m of clothes costs Rs 2200. What is the cost of 6m of cloth?

Answer-cost of 16 m clothes = Rs 2200

cost of 1 m clothe = 2200 / 16 = 137.5

cost of 6 m clothes = 137.5 * 6 = Rs 825

Hence, Rs 825 is the cost of 6 m clothes.

Question-4: If 8.5 m of a uniform rod weighs 30.6 kg, what will be the weight of 5m of the same rod?

Answer-weight of 8.5 m rod = 30.6 kg

weight of 1 m rod =30.6 / 8.5 = 3.6

so, weight of 5 m rod = 3.6 * 5 = 18 kg

Hence,18 kg is the weight of 5 m rod.

Question-5: The cost 6 purses is Rs 453. How many such purses can be bought for Rs 604?

Answer-cost of 6 purses = Rs 453

cost of 1 purse = 453 / 6 = 75.5

so, in Rs 604, no. of purses can be bought = 604 / 75.5 = 8 purses

Hence, 8 purses can be bought for Rs 604.

Question-6: 12 apples weigh 2 kg 500 g. How many apples will weigh 15 kg?

Answer- convert to kg:

2 kg 500 g  = 2.5 kg

now given,

2.5 kg = weight of 12 apples

for 1 kg :

1 kg = 12 / 2.5

1 kg = weight of 4.8 apples

for 15 kg :

15 kg = 4.8 * 15 = 72 apples

Hence, 72 apples weight 15 kg.

Question-7: 55 m of cloth is required to make 25 shirts. How much cloth will be required to make 35 shirts of the same size?

Answer- Total cloth required to make 25 shirts = 55 m

Total cloth required to make 1 shirt = 55 / 25 = 2.2

Total cloth required to make 35 shirt = 2.2 * 35 =77 m

Hence, 77 meters cloth will be required to make 35 shirts of the same size.

Question-8: A scooter consumes 2.5 liters of petrol in covering a distance of 85 km . What distance it will cover in 8 liters of petrol?

Answer- In 2.5 liters of petrol distance covered = 85 km

in 1 liter of petrol distance covered = 85 / 2.5 = 34

so, in 8 liters of petrol distance covered = 34 * 8 = 272 km

Hence, 272 km will cover in 8 liters of petrol.

Question-9: A journey of 124 km costs Rs 1395. How much will a journey of 240 km cost?

Answer- 124 km journey costs = Rs 1395

1 km of journey cost = 1395 / 124 = 11.25

so, 240 km journey cost = 11.25 * 240 = Rs 2700

Hence, Rs 2700 will cost for 240 km of  journey.

Question-10: A compositor takes 1 hour 45 minutes to compose 24 pages of a book. How long will he take to compose 64 pages?

Answer-convert to minutes:

1 hour 45 minutes = 60 + 45 = 105 min

for composing 24 pages time taken = 105 min

for composing 1 page time taken = 105 / 24

so, for composing 64 pages time taken = (105 * 64) / 24 = 280 min = 4 hour 40 min

Hence, 4 hour 40 min will require to compose 64 pages.

Question-11: If a man walks 16 km in 5 hours, how long would he take to walk 11.2 km.

Answer-man walks 16 km in = 5 hours

man walks 1 km in = 5 / 16

so, man walks 11.2 km in = (5 * 11.2) / 16 = 3.5 hour = 3 hour 30 min

Hence, man takes 3 hour 30 min to walk 11.2 km .

Question-12:  5 men can paint a hall in 18 hours. How many men will be able to paint it in 10 hours?

Answer-hall can be paint in 18 hours by 5 men.

hall can be paint in 1 hour by (5 * 18) men.    [Less Time, More Men]

hall can be paint in 10 hours by (5 * 18) / 10 men = 9 men.  [More Time, Less Men]

Hence, 9 men will be able to paint the hall in 10 hours.

Question-13: 30 workers can dig a trench in 5 days. How many workers will be required to dig it in 6 days?

Answer-trench is dig in 5 days by 30 workers

trench is dig in 1 day by (5 * 30) workers    [Less days, More Workers]

trench is dig in 6 days by (5 * 30) / 6 workers = 25 workers [More days, Less Workers]

Question-14: In a fort, 360 men had provisions for 21 days. If 60 more men join them, how long will the provisions last?

Answer-for 360 men, the food is provision for 21 days

for 1 men, the food is provisioned for (21 * 360) days                                            [Less men, More days]

for (360 + 60) = 420 men, food is provisioned for (21 * 360) / 420 = 18 days   [more men, less days]

Hence, provision lasts for 18 days.

Question-15: In an army camp, 300 soldiers had provisions for 13 days. If 40 of them are transferred to the other camp, how long will the provisions last?

Answer- for 300 soldiers, provision is for 13 days

for 1 soldier, provision is for (13 * 300) days

for (300 – 40 ) = 260 soldiers, provision is for (13 * 300) / 260 = 15 days

Hence, provision lasts 15 days

Question-16: Moving at the rate of 70 km/hour, a car completes a journey in 18 minutes. How long would it take to complete this journey, if the speed is increased to 84 km/hours?

Answer- At 70 km/hour, car completes a journey in 18 min

At 1 km/hour, car completes a journey in (18 * 70)                                [Less speed, More time]

At 84 km/hour, car completes a journey in (18 * 70) / 84 = 15 min       [more speed, less time]

Hence, 15 minutes will take to complete a journey at 84 km/hour.

— : end of Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8A Goyal Brothers ICSE Maths Solutions :–

Return to: – ICSE Class -7 RS Aggarwal Goyal Brothers Math Solutions

Thanks

Please share with yours friends if helpful. 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.