Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B MCQs Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B MCQs Goyal Brothers ICSE Maths Solutions. We provide step by step Solutions of lesson / Chapter-8 Unitary Method for ICSE Class-7 Foundation RS Aggarwal Mathematics of Goyal Brothers Prakashan to develop skill and confidence. Visit official Website CISCE for detail information about ICSE Board Class-7 Mathematics

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B MCQs Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B MCQs Goyal Brothers ICSE Maths Solutions

Board ICSE
Publications Goyal brothers Prakashan
Subject Maths
Class 7th
Chapter-8 Unitary Method
Writer RS Aggrawal
Book Name Foundation
Topics Solution of Exe-8B
Academic Session 2024 – 2025

EXE-8B MCQs

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B MULTIPLE CHOICE QUESTIONS Goyal Brothers ICSE Maths Solutions.

Choose the correct option in each of the following :

Question-1: If 15 men can level a ground in 60 days, in how many days can 36 men level the same ground?

(a) 24 days  (b) 25 days (c) 27 days   (d) 30 days

Solution: 15 men can level a ground in 60 days

1 men can level the  ground in (60 * 15) days

so, 36 men can level it in (60 * 15) / 36 = 25 days

Hence, option (b) is correct.

Question-2: If 150 m of cloth is required to prepare dresses for 42 women, then for how many women will 125 m of cloth be sufficient?

(a) 30   (b) 32      (c) 35      (d) 36

Solution: 150 m of cloth is required to prepare dresses for 42 women

1 m of cloth is required to prepare dresses for (42 / 150) women

so, 125 m of cloth is required to prepare dresses for (42 / 150) * 125 women = 35 women

Hence, option (c) is correct.

Question-3: In a map, 1.5 cm represents 46.8 km. How much distance will be represented by 3.5 cm on the map?

(a) 96.4 km     (b) 98.5 km    (c) 109.2 km    (d) 113.6 km

Solution: 1.5 cm represents 46.8 km

1 cm represents (46.8 / 1.5) km

so, 3.5 cm represents (46.8 / 1.5) * 3.5 km = 109.2 km

Hence, option (c) is correct.

Question-4: If a car can go 224 km in 20 liters of petrol, how far can it go in 32.5 liters of petrol?

(a) 364 km   (b) 414 km  (c) 288 km  (d) 298 km

Solution: in 20 liters of petrol car can go 224 km

in 1 liters of petrol car can go (224 / 20) km

so, in 32.5 liters of petrol car can go (224 / 20) * 32.5 km = 364 km

Hence, option (a) is correct option.

Question-5: If 16 buffaloes eat as much as 28 cows, how many buffaloes eat as much as 91 cows?

(a) 48  (b) 52  (c) 64  (d) 76

Solution: buffaloes eat as much as 28 cows = 16

buffaloes eat as much as 1 cow = (16 / 28)

buffaloes eat as much as 91 cows = (16 / 28) * 91 = 52 cows

Hence, option (b) is the correct option.

MENTAL MATHS

Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B Goyal Brothers ICSE Maths Solutions.

Question-1. Fill in the blanks :

(i) If 6 pens cost Rs 69, then the cost of 16 pens is __________.

Solution: 6 pens cost Rs 69

1 pen cost Rs (69 / 6)

so, 16 pens cost Rs (69 / 6) * 16 = Rs 184

Hence, 16 pens cost Rs 184.

(ii) If 1 dozen eggs cost Rs 54, then a tray of 30 eggs will cost _________.

Solution: 1 dozen eggs = 12 eggs

12 egg cost Rs 54

1 egg cost Rs (54 / 12)

so 30 eggs cost Rs (54 / 12) * 30 = Rs 135

Hence, 30 eggs will cost Rs 135

(iii) A worker is paid Rs 1610 as wages for 14 days. His wages for 30 days will be __________.

Solution: for 14 days worker is paid Rs 1610

for 1 days worker is paid Rs (1610 / 14)

for 30 days worker is paid Rs (1610 / 14) * 30 = Rs 3450

Hence, his wages for 30 days will be Rs 3450.

(iv) 25 boxes of 12 ice-cream cups each, cost Rs 10500. The cost of 15 boxes of 20 ice-cream cope each, will be ______.

Solution: 25 boxes of 12 ice-cream cups cost Rs 10500

1 box and 1 ice-cream costs Rs [10500 / (25 * 12)]

so, 15 boxes and 20 ice-cream cups cost Rs [10500 / (25 * 12)] * (15 * 20) = (10500 / 300) * 300 = Rs 10500

Hence, cost of 15 boxes and ice-cream cups each will be Rs 10500.

Question-2. Write true(T) or false(F):

(i) 12 kg apples for Rs 2160 is a better buy than 15 kg apples for Rs 2850. __________

Ans-(i) True.  Reason: 12 kg apples for Rs 2160

1 kg apples for Rs (2160 / 12) = Rs 180

whereas, 15 kg apples for Rs 2850

1 kg apples for Rs (2850 / 15) = Rs 190

Hence,12 kg apples for Rs 2160 is a better buy than 15 kg apples for Rs 2850.

(ii) If 7 men can finish a work in 84 days, then 12 men can finish the same work in 96 days. ___________

Ans-(ii) False,  Reason: 7 men can finish a work in 84 days

1 men can finish the work in (84 / 7) days

so, 12 men can finish the same work in (84 / 7) * 12 days = 24 days

Hence,12 men can finish the same work in 24 days.

(iii) If 9 notebooks cost Rs 315, then the cost of 20 notebooks is Rs 700. _____

Ans-(iii) True, Reason: 9 notebooks cost Rs 315

1 notebooks cost Rs (315 / 9)

so, 20 notebooks cost Rs (315 / 9) * 20 = Rs 700

Hence, 20 notebooks cost Rs 700.

(iv) In an indirect proportion, a decrease in one quantity causes an increase in the other quantity. ____

Ans-(iv) True, Reason: In an indirect proportion, the ratio of one kind of like terms is equal to the inverse ratio of second kind of like terms.

— : End of Unitary Method Class 7 RS Aggarwal Exe-8B MCQs , Mental Maths Goyal Brothers ICSE Maths Solutions :–

Return to: – ICSE Class -7 RS Aggarwal Goyal Brothers Math Solutions

Thanks

Please share with yours friends if helpful. 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.